13.04.2016 Kolmapäev

Uuring: Eesti kohtusüsteem on Euroopa Liidu tõhusamaid

Eesti kohtusüsteem on mitme näitaja põhjal Euroopa Liidu (EL) tõhusamate seas, selgub sellel nädalal avaldatud Euroopa justiitssüsteemi tulemustabelist.

Eestis kulus 2014. aastal tsiviil- ja ärivaidluste lahendamiseks esimese astme kohtus keskmiselt 125 päeva
Eestis kulus 2014. aastal tsiviil- ja ärivaidluste lahendamiseks esimese astme kohtus keskmiselt 125 päeva Foto: PM

Eestis kulus 2014. aastal tsiviil- ja ärivaidluste lahendamiseks esimese astme kohtus keskmiselt 125 päeva, mis on Luksemburgi ja Leedu järel edetabeli kolmas tulemus, teatas justiitsministeerium. Luksemburgil kulus selleks 103 ja Leedul 97 päeva. Kõige kauem võtab tüliküsimuste lahendamine aega Maltal ja Küprosel vastavalt 532 ja 638 päeva.

Haldusküsimuste lahendamiseks esimese astme kohtus kulus Eestis uuringu järgi 141 päeva, mis on tabeli neljas tulemus. Lühimad ajad selleks on Sloveenias ja Rootsis, kus kulus selleks 112 ja 114 päeva.

Tabelis kõrgel kohal on Eesti ka kohtunike osalemises EL-i seadusandluse või teiste liikmesriikide seadusandluse alastel koolitustel.

Eesti on ka tabeli eesotsas riikide osas, kellel on kõige vähem pooleliolevaid kohtuasju saja elaniku kohta, vastav näitaja on 1,6. Aastal 2012 oli vastav näitaja Eestis aga näiteks 2,8.

Samuti paigutus Eestis tulemustabeli esimesse poolde kohtusüsteemi sõltumatuse tajumise osas. Kõrgeimad hinnangud kohtute sõltumatusele anti Soomele (6,6), Taanile (6,3) ja Hollandile (6,3), Eesti vastav näitaja oli 5,7. Madalaimad näitajad mõõdeti aga Slovakkias (2,6), Bulgaarias (2,7) ja Horvaatias (3,2).

Uuringu järgi kulutatakse Eestis kohtutele 29 eurot ühe inimese kohta, see näitaja on võrdne Rumeeniaga. Kõige rohkem kulutavad kohtutele Luksemburg ja Suurbritannia vastavalt 179 ja 155 eurot inimese kohta. Samas Küprosel kulub inimese kohta 25 eurot.

Euroopa Komisjon koostab ja avaldab EL-i justiitsvaldkonna tulemustabelit selleks, et aidata kaasa liikmesriikide kohtusüsteemi parandamisele ja reformimisele. Lisaks riikide individuaalsele hindamisele aitab EL-i õigusemõistmise tulemustabel tuvastada võimalikud puudujäägid ja toetab liikmesriike vajaduse korral struktuurireformide tegemisel õigusemõistmise valdkonnas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes