01.07.2021 Neljapäev

Ülevaade täna, 1. juulil jõustuvatest õigusaktidest

1. juulil jõustuvad mitmed käibemaksuseaduse ja tolliseaduse muudatused, mis uuendavad kaugmüügiga seotud reegleid. Kokku jõustub juuli esimesel päeval 50 õigusakti. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teeb ülevaate.

Kokku jõustub juuli esimesel päeval 50 õigusakti.
Kokku jõustub juuli esimesel päeval 50 õigusakti. Foto: pixabay

Olulisemad muudatused käibemaksuseaduses:

  • Kaob väikese väärtusega kaupade maksuvabastus

Ühe muudatusena kaob kolmandatest riikidest tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus. Siiani on kehtinud maksuvabastus saadetistele, mille väärtus jääb alla 22 euro. Seega maksustatakse edaspidi käibemaksuga saadetised, mis on tellitud väljastpoolt Euroopa Liitu ning seeläbi uuendatakse põhimõtteid, mis on seatud Euroopa Liidu välisest riigist imporditavate kaupade kaugmüügile.

Selleks, et kauba mittemaksukohustuslastest saajad ei peaks oma ühendusevälisest riigist tellitud kaubasaadetise kohta esitama tollideklaratsiooni ega tasuma tollile impordikäibemaksu, siis sellise kauba müüjad saavad õiguse rakendada erikorda, kogudes kauba tellijalt tellimuse eest tasumisel ka Eestisse kauba importimisel tasumisele kuuluva käibemaksu osa ning deklareerides selle kuupõhiselt maksuhaldurile. Ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüügi käibemaksuga maksustamise erikorda kohaldatakse ühendusevälisest riigist imporditud kauba kaugmüügi korral väikesaadetisele, mille tegelik väärtus ei ületa 150 eurot. Erikorda ei kohaldata aktsiisikaupadele.

Kui kauba saatja ei soovi rakendada imporditud kauba kaugmüügi erikorda, siis on võimalik rakendada väikese väärtusega kaubasaadetisele lihtsustatud korras impordikäibemaksu tasumise erikorda. Sellisel juhul on kauba saajal võimalik tasuda importimisel tasumisele kuuluv käibemaks nt postioperaatorile või kullerteenuse osutajale, kes kauba saaja eest deklareerib kauba ja tasub sellelt arvestatud impordikäibemaksu maksuhaldurile. Erikordade kasutamine on vabatahtlik.

  • Ühendusesisese kaugmüügi maksustamine

Lisaks hakkab kehtima kaugmüügi üldine piirmäär 10 000 eurot aastas, mille täitumisel tuleb tasuda käibemaks vastavalt igas liikmesriigis, kuhu ettevõtja kaugmüügi korras kaupa müüs. Ettevõtja peab teistes liikmesriikides maksukohustuse täitmiseks kas ennast registreerima sihtliikmesriikides maksukohustuslasena või kasutama selleks käibemaksuseaduses sätestatud erikorda ja deklareerima teises liikmesriigis tekkiv maksukohustus Eestis ning tasuma käibemaksusumma Eesti maksuhaldurile, kes edastab selle vastava liikmesriigi maksuhaldurile.

Muudatuste peamine eesmärk on käibemaksukohustuste lihtsustamine piiriüleselt tegutsevate ettevõtjate jaoks ja võrdse kohtlemise tagamine sh Eesti ettevõtjatele võrreldes ettevõtlusega tegelevate ühendusevälise riigi isikutega.

Vaata lisaks: käibemaksuseadus

Rohkem informatsiooni on võimalik leida Maksu- ja Tolliameti veebilehtedelt siit ja siit.

Tolliseaduse muudatused

1. juulil jõustub tolliseaduses täiendus, mis on seotud käibemaksuseaduse muudatustega. Sisuliselt peab isik, kes esitab tollideklaratsiooni enne kauba saabumist väikese väärtusega saadetise (väärtus kuni 150 eurot) kohta, tollideklaratsiooni esitamisel tagama maksukohustuse täitmise. Selleks on vaja tasuda ette nähtud kontole vajalik summa ja euro vahetuskursi muutuste katteks lisaks seitse protsenti maksusummast. Ettemaksuna tasutud summa, mis ületab tollideklaratsiooni aktsepteerimisel tekkinud maksukohustuse suuruse, tagastatakse vastavalt maksukorralduse seadusele.

Vaata lisaks: tolliseadus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255