30.12.2023 Laupäev

TTJA: ilutulestiku müük telefoni teel ei ole keelatud

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) kinnitusel ei ole telefoni teel ilutulestiku müük keelatud.
TTJA: ilutulestiku müük telefoni teel ei ole keelatud
TTJA: ilutulestiku müük telefoni teel ei ole keelatud Foto: RUP

Postimees kirjutas 25. detsembril, et Tallinnas tegutsev ilutulestikutootja Arnika on alustanud uut lähenemist pürotehnika müügiks ning hakanud ilutulestikku müüma telefoni teel.

TTJA tehnikaosakonna nõuniku Priit Poschlini sõnul ei ole telefoni teel pürotehnika müük seadusega keelatud, kuid oluline on lähtuda taolisele müügimeetodile kehtestatud nõuetest ning võimalike probleemide vältimiseks peaksid tarbijad olema tähelepanelikud ning hoolsad tellimuse tingimustega tutvuma ning mõistma, millised õiguslikud tagajärjed tellimusega kaasnevad.

"Telefoni teel müüki puudutava olulise nõudena tuleneb võlaõigusseadusest säte, mille kohaselt on tarbija telefonitsi ettevõtja algatusel sõlmitud lepingu korral telefonikõne käigus võetud kohustustega seotud üksnes juhul, kui ettevõtja on telefonitsi edastatut kinnitanud püsival andmekandjal ning tarbija on oma tahet olla telefoni teel võetud kohustustega seotud kinnitanud kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, näiteks e-kiri," ütles Poschlin.

Ta lisas, et vanuse osas kehtivad piirangud sõltuvalt aga pürotehnilise toote kategooriast. "F1-kategooriat tohib võõrandada vähemalt 12-aastasele või tootja poolt pürotehnilise toote pakendile märgitud vanusepiiri arvestades. F2-, F3-, T1- ja P1-kategooria pürotehnilist toodet tohib võõrandada vähemalt 18-aastasele," lausus Poschlin.

Lõhkematerjaliseaduse kohaselt peab Poschlini sõnul pürotehnika müüja kahtluse korral nõudma aga isikut tõendava dokumendi esitamist. "Seega on müüja vanusepiirangu nõude täitmises osas vastutav ja ta peab pürotehnika üleandmisel veenduma kaupa vastu võtva isiku vanuses. Kuna pürotehnikat ei tohi postiga saata, tuleb selleks kasutada kullerteenust või ise kaubale järeleminemist, sellisel juhul peab kauba saaja nõuetelevastavust kontrollima kuller," lausus TTJA esindaja.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255