08.02.2024 Neljapäev

Täitemenetluse kitsaskohtade väljatöötamiskavatsusest on puudu oluline teema

Justiitsministeerium on koostanud täitemenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsuse (VTK), millega soovitakse lahendada täitemenetluse kitsaskohad nagu näiteks täitekulude sissenõudmine võlgniku pankroti korral, sundtäitmisega ühinemisel, täitedokumendi tühistamisel, avalik-õiguslike ja karistusõiguslike nõuete aegumisel.

Koda tegi ettepaneku analüüsida väljatöötamise kavatsuse raames ka töötasu arestimisakti täitmisega seotud probleemi.
Koda tegi ettepaneku analüüsida väljatöötamise kavatsuse raames ka töötasu arestimisakti täitmisega seotud probleemi. Foto: pixabay

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul on VTK-s analüüsimata oluline probleem seoses töötasu arestimisakti täitmisega.  

VTK-s tuleb analüüsida töötasu arestimisakti täitmisega seotud probleemi 

Kehtiva täitemenetluse seadustiku kohaselt osutab tööandja kohtutäiturile töötasu arestimisakti alusel sisuliselt tasuta võla sissenõudmise teenust. Seejuures on tegemist tööandja jaoks üsna keerulise ja ajakuluka protsessiga. Tööandja peab arvutama, kui suur osa töötaja töötasust tuleb kinni pidada ning tegema õigetes summades ülekandeid õigete kohtutäiturite arvelduskontodele. Seega peab tööandja tegelema kohustustega, mis ei ole seotud ettevõtlusega ja mille täitmist ei saa ta ise mõjutada.  

Koda on korduvalt justiitsministeeriumi tähelepanu pööranud tööandjate töökoormust ja kulusid suurendavale probleemile seoses töötasu arestimisakti täitmisega, kuid VTK-sse ei ole see ettevõtete jaoks oluline probleem ja võimalikud lahendused kahjuks jõudnud.  

Kaubandus-tööstuskoda tegi ettepaneku analüüsida väljatöötamise kavatsuse raames ka töötasu arestimisakti täitmisega seotud probleemi, kaaluda erinevaid lahendusi sellele probleemile ning lisada seejärel sobiv lahendus täitemenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõusse. Koja hinnangul on sobiv lahendus selline, mille tulemusena väheneb märgatavalt tööandjate koormus ja kulud seoses töötasu arestimisakti täitmisega või siis alternatiivina hüvitatakse tööandjale vastavad kulud.  

Täitemenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu VTK ülevaatega on võimalik tutvuda SIIN.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference