04.01.2024 Neljapäev

Riigikohtu esimees: seadust kas ei tulegi või tuleb presidendil see vastu võtta

Riigikohtu esimees Villu Kõve selgitas Kuku raadio hommikusaates, et presidendi tänane taotlus riigikohtusse välistab edaspidise pingpongitamise ja nüüd on kaks varianti: kas presidendil tuleb seadus vastu võtta või seda seadust enam pole. 

Villu Kõve, Riigikohtu esimees
Villu Kõve, Riigikohtu esimees Foto: riigikogu.ee

Kõve selgitas, et kui suvel arutas riigikohus opositsiooni kaebust riigikogu tegevuse, sh töötõkestuse üle, on nüüd terendav arutelu detailsem: president palub kohtu hinnangut konkreetse eelnõu põhiseaduslikkusele. Küll aga tuleb kohtul selle eelnõu üle arutledes tahes tahtmata anda hinnang ka riigikogus toimuvale.

"Kõigepealt määratakse läbivaatav koosseis, küsitakse vastuseid riigikogult, õiguskantslerilt, justiitsministrilt...," loetles Kõve edasisi samme.

"Võin kinnitada, et täna seda otsust ei tule," sõnas ta, lisades, et viivitama riigikohus siiski ei hakka. Kõve sõnul on tegemist väga põhimõttelise küsimusega: "Kui me praegu võtame seisukoha usaldushääletuse lubatavuse kohta, mõjutab see tõenäoliselt ka edasisi taotlusi ja üleüldiselt riigikogu töökorraldust. Me peame seaduse järgi vastused küsima, mis võtab ka paar nädalat aega. Eks meil mõni kuu selle kõige peale nüüd kulub."

Kui maamaksuseaduse ja teiste seaduste eelnõu on siiski erinevalt presidendi arvamusest põhiseadusega kooskõlas, tuleb presidendil see vastu võtta. 

"On kaks varianti. Kui riigikohus jätab presidendi taotluse rahuldamata, siis ta kuulutab selle seaduse välja. Tal pole seda enam kuhugi saata. Kui riigikohus selle taotluse rahuldab (leiab, et seadus on põhiseadusega vastuolus), siis seda seadust ei ole ja seda ei tule. Siis oleks sellega kõik," selgitas riigikohtu esimees.

President Alar Karis jättis detsembri algul usaldusküsimusega seotud maamaksuseaduse välja kuulutamata, kuid riigikogu saatis talle selle muutmata kujul uuesti tagasi, põhjendades, et etteheiteid selle põhiseaduslikkusele presidendil ju sisuliselt pole. Karis aga heidab riigikogule ette menetlusreeglite rikkumist ja usaldushääletuse kasutamist eelnõu puhul, kus seda tegelikult vaja polnuks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255