20.07.2015 Esmaspäev

Madise: elektroonilise side faktide kogumine pole põhiseaduse vastane

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul ei ole elektroonilise side faktide kogumine sideettevõtete poolt eraldi võetuna põhiseadusega vastuolus.
Ülle Madise: elektroonilise side faktide kogumine pole põhiseaduse vastane
Ülle Madise: elektroonilise side faktide kogumine pole põhiseaduse vastane Foto: PM

Õiguskantsleri poole pöörduti avaldusega, milles paluti kontrollida elektroonilise side seaduse paragrahvi 111 põhiseaduspärasust, teatas õiguskantsleri kantselei. Õiguskantsler on seisukohal, et elektroonilise side faktide kogumine ei ole eraldi võetuna põhiseadusega vastuolus, ent nende andmete hoidmise, juurdepääsupiirangute, kasutamise ja väljastamise tingimused võivad vajada karmistamist. Elektroonilise side faktide alla ei käi telefonikõne, e-kirja või muu elektroonilise suhtluse sisu ja seda ei talletata.

Madise sõnul tuleb siiski ka sidefaktide säilitamisesse suhtuda täie tõsidusega. „Teadmine, et elektroonilise suhtlemise fakte säilitatakse sideettevõtetes, võib samuti inimeste käitumist ja suhtlemismustreid piirata ning suunata. See aga võib kitsendada väljendusvabadust, eraelu puutumatust ja muid õigusi, mida Põhiseadus kaitseb. Samale järeldusele jõudis ka Euroopa Liidu kohus,“ nentis Madise.

„Kellele, millisel juhul ja eesmärgil andmeid antakse ning milleks neid kasutada tohib, tuleb üksikasjalikult läbi kaaluda. Ühelt poolt peame kindlustama raskete kuritegude ärahoidmise ja avastamise, kui kuritegevuse planeerimine on kolinud osalt internetti peab ka riik saama sellele vastata; ent samal ajal tuleb kaitsta inimeste õigusi ja vabadusi ja kindlalt vältida võimukandjate kuritarvitusi. Asjakohased kontrolli- ja tasakaalumehhanismid on olemas, need peavad jõudma seadusesse ja ka avalikkus peab neid teadma ja mõistma“, toonitas õiguskantsler.

Lisaks on õiguskantsleri arvates vaja, et täitevvõim hindaks ja analüüsiks täiendavalt küsimusi, mis seonduvad menetluslike garantiide piisavusega andmete kogumise ja säilitamise protsessis sideettevõtja poolt. Selle raames on kindlasti oluline hinnata ka sideteenuse osutajate senist praktikat oma kohustuste täitmisel, võimalikke toimunud andmete ebaseadusliku kasutamise juhtumeid või muid kuritarvitusi.

Justiitsminister on lubanud õiguskantslerile elektroonilise side andmete säilitamise riigisisese regulatsiooni põhiseaduspärasuse tervikanalüüsi läbiviimist ja edastamist esimesel võimalusel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255