27.04.2020 Esmaspäev

Kuidas korralda äriühingu üldkoosolekut koroonaohu tingimustes?

Koroonaviiruse tõttu Eestis kehtestatud liikumispiirangud on loonud olukorra, kus äriühingutel on keeruline läbi viia osanike või aktsionäride koosolekuid põhikirjas sätestatud viisil.

Kristel Tiits, juhtiv õigusnõustaja, Grant Thornton Baltic
Kristel Tiits, juhtiv õigusnõustaja, Grant Thornton Baltic

Kehtivate otsuste tegemiseks ja vastuvõtmiseks on ühingu põhikirjas sätestatud reeglina üldkoosoleku pidamise nõue ning vaid vähesed äriühingud on põhikirjas ette näinud võimaluse pidada osanike või aktsionäride koosolekuid tehniliste vahendite abil, näiteks Skype’i teel või hoopis elektroonilise hääletamisega.

Otsuste vastu võtmisel tuleb järgida reegleid

Selleks, et vältida hilisemaid vaidlusi ja tagada, et äriühingu osanike või aktsionäride otsused oleksid kehtivad, tuleb hoolimata eriolukorrast järgida äriühingu põhikirjas ja seaduses sätestatud nõudeid.

Äriseadustik sätestab osanike või aktsionäride üldkoosolekute korraldamise ja otsuste vastu võtmise suhtes konkreetsed reeglid, millest võib teatud juhtudel ette näha erisusi äriühingu põhikirjas. Kui otsuste vastuvõtmisel on rikutud seaduses või põhikirjas sätestatud nõudeid, võib otsus olla tühine või vaidlustatav.

Otsustada saab ka koosolekut kokku kutsumata

Vastavalt seadusele on osanikel või aktsionäridel võimalik otsus vastu võtta ka koosolekut kokku kutsumata. Sel juhul tuleb otsus vormistada kirjalikult ja allkirjastada osanike või aktsionäride poolt, kuid siinkohal on tingimuseks, et kõik on otsuse poolt. Juhul, kui mõni osanik või aktsionär ei ole otsusega nõus, ei saa otsust vastu võtta koosolekuta.

Kui äriühingul on palju osanikke või aktsionäre, võivad teised osanikud või aktsionärid volitada ühte aktsionäri või osanikku esindama nende huve ning koosolekul saabki osaleda protokollija ja volitatud osanik või aktsionär. Teisisõnu on kriisiolukorras võimalik ka selliselt koosolekut läbi viia ja kehtiv otsus vastu võtta.

Soovitame äriühingutel viia vajalikud muudatused põhikirjaga kooskõlla, et koosolekute korraldamine mis tahes olukorras oleks võimalik ilma osaniku või aktsionäri füüsilise kohalolekuta ja näiteks tehniliste lahenduste vahendusel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes