30.04.2021 Reede

Tähelepanu: väikesaadetiste maksustamise muutusest alates 1. juulist. Näpunäiteid

1. juulist 2021 kaob väljastpoolt Euroopa Liitu (ehk kolmandatest riikidest) tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus.

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot.
Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot. Foto: pexels

Muudatuse eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ning tagada Euroopa Liidu ettevõtetele võrdsed konkurentsitingimused võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.

See aga tähendab, et tollideklaratsiooni esitamine muutub kohustuslikuks mistahes väärtusega kauba tellimisel Euroopa Liidu välisest riigist ning kõik tellitud saadetised maksustatakse käibemaksuga (praegu maksustatakse käibemaksuga need saadetised, mille väärtus ületab 22 eurot).

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot.

Väikesaadetiseks loetakse sellist saadetist, milles sisalduvate kaupade maksumus kokku on kuni 150 eurot. Alates 150 eurost maksustatakse saadetised lisaks käibemaksule ka tollimaksuga.

Näide

Kui tellite AliExpressist 5 euro eest asju, siis tuleb saadetis deklareerida ja tasuda käibemaks 20% (ehk 1 euro).


Juhime tähelepanu, et 1. juuli muudatus toob kaasa deklareeritavate pakkide mahu väga suure kasvu ja seetõttu muutub protsess kindlasti aeganõudvamaks. Lisaks tuleb tähele panna, et pakkide saabumine võib võtta mitu kuud aega. Nii võib näiteks aprillis tellitud kaup jõuda Eestisse pärast 1. juulit ja tuleb seega deklareerida.

Maksu- ja Tolliamet on oma infosüsteeme kohandanud nii, et ka edaspidi saab eraisik lihtsustatud korras oma saadetise deklareerida läbi e-teenuste keskkonna e-MTA „Postipaki deklareerimise" rakenduses. Juhime tähelepanu, et piirangutega või eriluba nõudvaid kaupu selles rakenduses siiski deklareerida ei saa, sellised kaubad tuleb deklareerida tollideklaratsioonide süsteemis Impulss (kasutusel alates 1. juulist).

Kuidas saadetist deklareerida?

Kõige mugavam on saadetist deklareerida elektroonselt e-MTAs. Selleks tuleb toimida järgmiselt:

  • Sisenege e-MTAsse.
  • Valige vasakult menüüst „Toll", seejärel „Lihtsustatud deklaratsioonid" alt „Postipaki deklaratsioon".
  • Avanenud lehel vajutage rohelisele nupule „Uus deklaratsioon".

Deklaratsiooni esitamiseks vajate kullerfirma või Eesti Posti saadetud teatist ning kauba väärtust tõendavat dokumenti (arve, maksekorraldus, tellimus vms).

Maksud saate tasuda deklareerimise keskkonnast väljumata pangalingi kaudu või vabade vahendite olemasolul Maksu- ja Tolliameti ettemaksukonto jäägi arvelt. Võimalik on deklaratsioon enne esitada ja maksud tasuda pangaülekandega. Maksude tasumiseks vajalikud rekvisiidid kuvatakse süsteemis.

Lisaks on võimalik deklareerida:

Deklaratsiooni saab esitada nii enne kui ka pärast paki saabumist, kuid MTA soovitab siiski deklareerida kaup ette, sest sellisel juhul saab tellitud asjad kiiremini kätte.

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!