20.10.2015 Teisipäev

Sester: kui makse laekuks rohkem, saaks maksumäära kõigile langetada

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul on OÜ-tamise peamine puudus ebavõrdse maksukeskkonna loomine ja kui makse rohkem riigieelarvesse laekuks oleks võimalik kõigile maksumäära langetada.

Ei ole põhjust suhtuda umbusuga osaühingusse kui tegevusvormi või ettevõtjatesse, ütleb rahandusminister Sven Sester
Ei ole põhjust suhtuda umbusuga osaühingusse kui tegevusvormi või ettevõtjatesse, ütleb rahandusminister Sven Sester Foto: PM

"Selleks, et Eestis oleks hea ettevõtluskeskkond, peavad reeglid olema kõigile samad mitte üksnes teoorias, vaid ka praktikas. Ettevõtjaks olemine peab olema au sees nagu ka ausalt maksude maksmine, " ütles Sester sotsiaalmeedia vahendusel. "Kui osa tööandjatest makse maksavad, teised aga mitte, siis annab see ühtedele ebaausa konkurentsieelise ning toob teistele kaasa põhjendatust suurema maksukoormuse. See on kõige olulisem konflikt."

"Selles asjas ei ole nii, et ühel pool on ettevõtjad ja teisel pool riik. Riigieelarve on tasakaalus ka praeguse maksulaekumisega ja MTA ei tegele selle teemaga eelarve täitmist silmas pidades. Kui tööjõumaksude tasumise praktika paraneks ja makse laekuks pidevalt rohkem, saaksime langetada maksumäära ja muuta ettevõtluskeskkonda kõigile soodsamaks. Minu jaoks peitubki siin maksureeglite täpsustamise üks suuri võimalusi," lisas minister BNS-i teatel.

"Juba täna võib öelda, et olemasolevate maksumäärade juures, kus pigem on trend isegi tööjõumaksude alanemise poole, on laekumised paranenud. Selles on suur osa osaliste konkurentsieeliste ärakaotamisest, mis maksude mittemaksmisega on tekkinud. Esmase töötaja register tõi pildile tuhandeid uusi töötajaid. Mis puutub ettevõtlust, siis kahe käega poolt, et riik peab tegema maksimaalse, et ettevõtluskliima oleks tegevust soosiv. Raha ei tule ATM-ist, vaid ettevõtluse poolt toodetavast lisandväärtusest. See aga ei tähenda, et peaks soosima konkurentsieelist maksude mittemaksmisel," kirjutas Sester.

"Tahan veel märkida, et tekkinud arutelu ei tasu seostada ühe äriühingu vormiga. Osaühing nagu teisedki äriühingu vormid on seaduslik vorm äritegevuseks. Ei ole põhjust suhtuda umbusuga osaühingusse kui tegevusvormi või ettevõtjatesse, kes selles vormis tegutsevad. Seda ei tee ka riik. Maksu- ja tolliamet on toiminud tasakaalukalt, alustades juriidilist selgust lisavate riigikohtu lahendite avaldamise järel juhendi avaldamise ning ettevõtjate nõustamisega. Julgustan kõiki abivajajaid vajadusel nende poole pöörduma," rääkis Sester.

Riigikohus on viimasel ajal teinud kolm otsust, mis selgitavad tööjõumaksudega seotud maksureeglite kohaldamist. Maksu- ja tolliamet on neist otsustest tulenevalt oma kodulehel avaldanud selgitused teemakohastes küsimustes, näiteks kuidas eristada töösuhet ja töölepingut teenuse osutamise lepingust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!