„Tänavu langeb sündide arv ilmselt juba alla 9000 lapse. Omavalitsustel tuleb valmistuda paari aasta pärast lasteaedu koomale tõmbama ja kümne aasta perspektiivis koole sulgema,“ kirjutab Danilson-Järg sotsiaalmeedias.
„Ülikoole on juba kõvasti konsolideeritud ja välisüliõpilased täidavad tühjaks jäänud õppekohti, kuid paarikümne aasta pärast tuleb ilmselt siiski erialasid veelgi koomale tõmmata ja mingites valdkondades kompetents paratamatult kaob. Kaitsevägi peab samuti oma plaane korrigeerima – 4000 noort ei ole võimalik tulevikus ajateenistusse võtta, kui just naistele seda ka kohustuseks ei tehta,“ tõdeb Danilson-Järg.
Tööjõupuudus ja vananev rahvastik muudavad investeeringud riskantseks
Ettevõtjatel soovitab Danilson-Järg arvestada sellega, et tööjõumahukasse valdkonda tehtavad investeeringud enam ära ei tasu, kuna tööjõupuudus süveneb.
„Üldse on kahaneva rahvastikuga piirkonda investeerimine riskantne, sest ka maksukoormus ilmselt kasvab veelgi ja väiksem hulk inimesi peab riiki ülal pidama. Kuna rahvastik vananeb, siis ravi, hoolduse ja pensionikulud kasvavad ning aina väiksem hulk noori peab need kulud katma,“ analüüsib Danilson-Järg enda postituses.
„Vaja on totaalset kannapööret, et meil oleks lootust sellest allakäiguspiraalist välja pääseda. Kui me ikka tahame, et elu Eestis läheks paremaks, mitte halvemaks, ja et meie riik ja rahvas püsiks,“ lõpetab Danilson-Järg enda postituse.