13.03.2015 Reede

Palgavaesuse arutelu kesksed teemad on maksud ja miinimumpalk

Koalitsioonikõnelusi pidavate erakonadade juhid nimetasid palgavaesuse leevandamise peamiste võmalike meetmetena maksukoormuse vähendamise, miinimupalga ning töötajate kvalifikatsiooni ja haridusega seotud küsimusi.  

Taavi Rõivas, Reformierakonna esimees
Taavi Rõivas, Reformierakonna esimees Foto: PM

"Igal erakonnal olid mõtted, mis aitaksid just seda kõige rohkem tuge vajavat palgasaajate gruppi toetada ja vaidlused olid üksjagu tulised," ütles Reformierakonna esimees Taavi Rõivas neljapäeva õhtul peetud pressikonverentsil. Kuni Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE), Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ning Vabaerakonna esindajad pole kogupildis kokkuleppele saanud, erakonnad ühisosast detailselt ei räägi. "Üht-teist siiski ühisarvamusse jõudis ja praegu veel arutelud jätkuvad," lisas Rõivas.

IRL-i esimehe Urmas Reinsalu sõnul on keskne ühisosa palgavaesuse leevendamiseks madalapalgaliste inimeste maksukoormuse langetamine. "Seda on Eestile soovitanud ka mitmed rahvusvahelised organisatsioonid - OECD, maailmapank, Euroopa Komisjon ja teised. Teine teemade ring oli lisaks maksupoliitilistele meetmetele alampalga küsimus, hariduspoliitilised ja õiguskeskkonna küsimused," sõnas Reinsalu.

Ka SDE esimees Sven Mikser sõnas, et palgavaesust leevendaks kindlasti maksukoormuse vähendamine, samuti tuleks inimene õpetada tegema tööd, mis lubab talle maksta paremat äraelamist lubavat palka. "Riigi roll on näiteks koos tööandjada võimaldada inimenel kvalifikatsiooni tõsta. Need on need meetmed. Vaielnud oleme palju ja keeruline on välja tuua, mille üle vaidlus kõige intensiivsem on olnud," sõnas Mikser.

Vabaerakonna juht Andres Herkel tõi samuti välja madalapalgaliste maksukoormuse vähendamise ja miinimumpalga teema, märkides, et nendel teemadel on ka kõige enam eriarvamusi.

Taavi Rõivas märkis positiivse poole pealt, et kõigile oli selge palgavaeste kvalifikatsiooni tõstmise vajadus. "See oli selge ja meetmed ei olnud nii erinevad, et seal oleks pidanud maailmavaatelist debatti pidama. Andis tunda, et laua taga on palju nende teemadega kokku puutunud inimesi ja kohati läksid arutelud väga detailseks. Ettepanekuid sai kirja küll," sõnas ta.

Rõivas lisas, et nelja erakonna esindajad püüavad esmalt prioriteetsed teemad läbi vaielda, siis vaadata neid tervikuna ja langetada otsus. "Näiteks maksude teemadel oleme rääkinud erinevatest aspektidest. Paar päeva tagasi rääkisime neist maksumuudatustest, mis aitavad majandusel kasvada ja sissetulekuid tõsta. Täna arutasime neid, mis aitavad palgavaessuse vastu. Üks-ühele ei pruugi need kattuda. Kindlasti tuleb maksuteemasid veel erinevates blokkides. Väited, et maksupoliitikas muudatusi ei tule või et kõik on lukus, ei vasta tõele," ütles Rõivas.

Reformierakonna esimehe sõnul pole läbirääkijad pole end väga tähaegadega sidunud, et mitte mõjutada arutelu kvaliteeti. "Kuni pole kogupildis kokku lepitud, seni pole milleski kokku lepitud," sõnas Rõivas ja lisas, et kuigi maailmavaatelistes küsimustes on lõhesid olnud, näeb Reformierakond teistes erakondades siiski eelkõige liitlasi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255