07.04.2021 Kolmapäev

Muudatustest tolliõiguses

23. veebruaril 2021 avaldati Euroopa Liidu Teatajas (ELT L 63) tolliseadustiku rakendusaktide muudatused – delegeeritutud määrus 2021/234 (millega muudetakse määrust 2015/2446) ja rakendusmäärus 2021/235 (millega muudetakse määrust 2015/2447).

Oluline on tähele panna, et Eesti võtab vastavalt tööprogrammi ajakavale kasutusele 1. juulist 2021 kaks uut elektroonilist tollisüsteemi.
Oluline on tähele panna, et Eesti võtab vastavalt tööprogrammi ajakavale kasutusele 1. juulist 2021 kaks uut elektroonilist tollisüsteemi. Foto: pixabay

Tegemist on väga olulise muudatusega, kuna muudetakse eri liiki deklaratsioonide, teadete ja tõendite andmenõudeid, nende vorminguid ning vormidel kasutatavaid koode. Kuna uued elektroonilised tollisüsteemid, mille kaudu toimub teabevahetus nii tolli ja ettevõtja vahel kui ka erinevate tolliasutuste vahel, võetakse nii liikmesriigi sees kui liikmesriigiti kasutusele erinevatel aegadel (vastavalt tööprogrammis ettenähtud tähtaegadele), siis muudatuse eesmärk on tagada erinevate elektrooniliste tollisüsteemide omavaheline koostalitus (sh üleminekuperioodil).

Uued andmenõuded, nende vormingud ja kasutatavad koodid on sätestatud nimetatud määruste lisas B ning ajakohastatud üleminekumeetmed lisas C. Oluline on tähele panna, et Eesti võtab vastavalt tööprogrammi ajakavale kasutusele 1. juulist 2021 kaks uut elektroonilist tollisüsteemi koos uute andmeelementidega ja nendeks on:

  1. Impordi tollideklaratsioonide töötlemise süsteem (Impulss), mis hõlmab endas kauba suunamist vabasse ringlusse lubamise, seestöötlemise, ajutise impordi, lõppkasutuse ja tolliladustamise protseduurile (sh lihtsustatud deklaratsioonid) ning kauba esitamise teadet (ehk profiilid H1 kuni H7, I1 ja I2);
  2. Sisenemisformaalsuste rakendus NES (ICS2), mis hõlmab endas kauba suunamist ajutisele ladustamisele ja kauba esitamise teadet (ehk profiilid G3 kuni G5). Esimeses etapis rakendub süsteemi kasutamise kohustus üksnes lennutranspordiga saabuvatele posti- ja kullersaadetistele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!