05.06.2014 Neljapäev

Ministeerium: alkoholiaktsiisi tõstmine riivab vaid tarbijate ootust

Rahandusministeeriumi hinnangul riivab kiire alkoholi aktsiisimäärade tõus tarbijate õiguspärast ootust kuid mitte ettevõtjate oma.

Ministeerium: alkoholiaktsiisi tõstmine riivab vaid tarbijate ootust
Ministeerium: alkoholiaktsiisi tõstmine riivab vaid tarbijate ootust Foto: PM

"Eelnõu seletuskirjas esitatud analüüsis leidis ministeerium, et aktsiisimäärade muutmine ei riku erinevalt keskkonnatasude vaidlustatud muudatusest ettevõtjate õiguspärast ootust, sest ei mõjuta oluliselt varem kavandatud ja alustatud tegevusi ning tehtud investeeringuid. Samuti on piisav regulatsiooni muutmisest etteteatamise aeg," ütles rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Mailin Aasmäe BNS-ile.

Samas riivab Aasmäe sõnul aktsiisimäärade küll tarbijate õiguspärast ootust tarbida muudatusega võrreldes alkoholi odavamalt. "Eelnõuga muudetakse aga alles 2015. ja 2016. aastaks planeeritud aktsiisimäärasid ning alkohol ei ole esmatarbekaup," lisas ta.

"Aktsiisitõusu mõju nii ettevõtlusele kui tarbijale on eelnõu seletuskirjas käsitletud. Väga ebatõenäoline on, et ettevõtted peavad selle tulemusena muutma oma tegevust ning alustatud investeeringuid, muudatusest on ka varakult teada antud. Alkoholiaktsiis on pealegi tarbimismaks, mille maksab kinni lõpptarbija, mitte ettevõtja. Kindlasti ei kaalu ettevõtete huvi alkoholi rohkem müüa või tarbijate lootus selle eest vähe aga maksta üles väärtusi, millega need on vastuolus," ütles rahanduminister Jürgen Ligi.

"Rahandusministeerium ei ole tegelikult olnud aktsiiside tõstja ega kavandaja, nagu pöördujad väidavad, siiski on mul nende hoiakut raske mõista. Veel mõne aasta eest olime üksmeelel, et eelarvetulude tagamine ei ole olemuslikus vastuolus ettevõtluse huvide ega õiguspärase ootusega, vastupidi, korras rahandus on stabiilse majanduskeskkonna põhiparameeter. Pealegi panustab riigieelarve nii otseselt kui kaudselt ettevõtlusse väga erineval moel ning huvi nende kulude vastu ei ole varjanud ka kaubanduskoda ega tema liikmed," lisas ta.

"Ammugi ei ole ettevõtlusega vastuolus aktsiisid. Põhiseaduslike väärtuste hulka kuulub näiteks õigus tervise kaitsele, ja olukord, kus alkoholi kättesaadavus on ainult kasvanud, ei jäta põhiseaduse paragrahvi 28 riivamata. Alkoholi tõttu kaotab enamus ettevõtlussektorist väga otseselt, sest koos töötajate tervisega väheneb tööaeg ja -viljakus," sõnas minister.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja teatel võib alkoholi aktsiisimäärade ootamatu muutmine olla vastuolus põhiseadusega – täpsemalt ettevõtlusvabaduse ja õiguspärase ootuse põhimõttega. Koja hinnangul sarnaneb aktsiisimäärade muutmine kahe aasta taguse olukorraga, kui valitsus tõstis kaevandamisõiguse ja vee- erikasutusõiguse tasumäärasid algselt kavandatust kiiremini.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255