24.07.2025 Neljapäev

Euroopa Liidu toel avanevad uued võimalused oma oskuste arendamiseks

Haridus- ja teadusministeeriumi tellimusel hakkavad alates septembrist kutseõppeasutused ja kõrgkoolid pakkuma täiskasvanutele tasuta mikrokvalifikatsiooniõppe programme. Tasuta täienduskoolitusi korraldatakse eelkõige tööturul nõutud erialadel, et toetada reformitavaid ja suure tööjõuvajadusega valdkondi.
Riikliku täienduskoolituse eesmärk on eelkõige vastata tööturu koolitusvajadustele, toetades tootlikkuse kasvu ning suure tööjõuvajadusega valdkondi.
Riikliku täienduskoolituse eesmärk on eelkõige vastata tööturu koolitusvajadustele, toetades tootlikkuse kasvu ning suure tööjõuvajadusega valdkondi. Foto: RUP

Täiskasvanuhariduse valdkonna juhi Ena Drenkhani sõnul saavad täiskasvanud esimest korda tasuta osaleda mikrokvalifikatsiooniõppes üle Eesti ja laial valikul erialadel. Samuti jätkuvad täiskasvanute tasuta täienduskoolitused, mida riik on juba aastaid pakkunud ning mis on inimeste seas väga nõutuks osutunud. „Tasuta õppima ootame eelkõige neid, kel on vaja oma teadmisi ja oskusi täiendada, et tänapäeva tööturul konkurentsis püsida. Peamiseks sihtrühmaks on keskhariduseta ja erialase tasemehariduseta ning aegunud oskustega töötajad,“ selgitas Drenkhan. 

Riiklik tasuta täienduskoolitus 

Riikliku täienduskoolituse eesmärgiks on eelkõige tööturu pakilise koolitusvajaduse katmine tootlikkuse kasvatamiseks ning reformitavate ja suure tööjõuvajadusega valdkondade toetamine. Tasuta mikrokvalifikatsiooniõpet hakatakse pakkuma järgmistes valdkondades: automatiseerimine ja digitaliseerimine tööstuses, tervishoiuvaldkonna õdede ja hooldustöötajate oskused, jätkusuutlikkus ja roheoskused. 

Mikrokvalifikatsiooniõppes saab edaspidi osaleda kaheksas kutseõppeasutuses üle Eesti: Hiiumaa Ametikoolis, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses, Järvamaa Kutsehariduskeskus, Kuressaare Ametikoolis, Pärnu Saksa Tehnoloogiakoolis, Pärnumaa Kutsehariduskeskuses, Tartu Kunstikoolis ning Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses. Nii mikrokvalifikatsiooniõpet kui mikrokraade saab omandada ka kuues kõrgkoolis: Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, Eesti Lennuakadeemia, Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool ning Tartu Ülikool. 

Pakutava mikrokvalifikatsiooniõppe maht on viis kuni 24 ainepunkti ja koolid moodustavad õppetöö läbiviimiseks eraldi õpperühmad.  

Õiglase ülemineku fondi vahendite toel hakatakse Ida-Virumaal pakkuma kuut erinevat spetsiaalselt maakonna vajadustele vastavat ja majanduse üleminekut toetavat mikrokvalifikatsiooniõppe programmi. Lisandub õppimisvõimalusi koolitustel ja mikrokvalifikatsiooniõppes ka rohe- ja digioskuste omandamiseks.  

Esmakordselt saavad riikliku täienduskoolituse raames õppest osa kinnipeetavad – koolitustel saab osaleda Tallinna, Viru ja Tartu vanglates. Õpe lähtub vanglate poolt kirjeldatud koolitusvajadusest, kinnipeetavate oskustest ja olemasolevatest ressurssidest. Kuus kutseõppeasutust ja Tallinna Ülikool pakuvad kinnipeetavatele võimalusi nii erialaste kui üldoskuste omandamiseks. Varem on kinnipeetavad omandanud üld- või kutseharidust tasemeõppes.

Vajadus koolituste korraldamiseks vanglates tuleb karistuse kandmise aja lühenemisest, mistõttu on vajalik ka õppetöö vanglates korraldada lühema perioodi jooksul. Uute oskuste omandamine valmistab kinnipeetavaid ette eluga toimetulekuks pärast vanglast vabanemist. Näiteks pakutakse vanglates võimalust täiendada arvutikasutusoskust ning omandada oskusi ehitus- või puhastustööde teostamiseks ja tõstukijuhina töötamiseks. 

Info uute koolituste ja mikrokvalifikatsiooniõppe kohta avaldatakse Haridusportaalis hiljemalt septembri alguses.  

Koolitusi rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi tegevuse „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine“, taaste- ja vastupidavusrahastu investeeringute „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks“ ja „Digioskused ettevõtete digipöörde toetamiseks“, õiglase ülemineku fondi tegevuse „Ida-Viru täiendkoolituse mahu suurendamine ning uute tasemeõppe õppekavade arendamine ja käivitamine kutse- ja kõrghariduses“ vahenditest, lisandub Eesti riigi kaasfinantseering. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255