23.07.2015 Neljapäev

Maksumaksjate liit maksuametnike volituste laiendamist heaks ei kiida

Maksumaksjate liit otsustas jätta rahandusministeeriumi eelnõu maksuametnike volituste laiendamise kohta heaks kiitmata, sest see rikub nende hinnangul haldusmenetlust.
Maksumaksjate liit maksuametnike volituste laiendamist heaks ei kiida
Maksumaksjate liit maksuametnike volituste laiendamist heaks ei kiida Foto: PM

Kavandatav muudatus ennetava kontrolli kohta võiks olla põhjendatud sellega, et teatud liiki tõendeid on raske või võimatu hankida pärast maksudeklaratsiooni esitamist. Vastavad erinormid on seaduses juba olemas ning puudub vajadus neid laiendada, kirjutab maksumaksjate liit.

Seepärast on kehtiv regulatsioon täiesti piisav ning vastab seadusandja mõttele, planeeritav muudatus aga riivab ettevõtlusvabadust, kirjutas liit, mis võrdles volituste laiendusi sellega, kui halduskohus korraldaks reide, et välistada võimalikke rikkumisi.

Liit väljendas kahtlust, et maksu- ja tolliamet soovib endale õigust nõuda mis tahes maksumaksjalt maksudeklaratsiooni reaalajas täitmist. "Põhimõtteliselt võib ju igat maksumaksjat kahtlustada maksuõiguserikkumise toimepanemises, mis vajaks "tõkestamist" ja "avastamist". Kas massiline andmete kogumine oli üldse vajalik, selgub aga paraku alles pärast nende andmete kogumist, tõendite selline kogumise viis on maksumaksjate hinnangul õigusriigis lubamatu.

Ka nõuab liit, et kui maksu- ja tolliamet esitab päringuid teistesse riigiasutustesse andmepäringuga mõne maksukohuslase kohta, siis päringute ajalugu salvestataks.

Reedel rahandusministeerium on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, mis annaks maksu- ja tolliametile (MTA) muuhulgas õiguse pärida klientide kohta andmeid sideettevõtetelt ning siseneda maksumenetluse raames maksukohustuslase kinnistule.

Maksurikkumiste tõhusamaks ennetamiseks ja ärahoidmiseks antaks maksuhaldurile õigus põhjendatud kahtluse korral läbi viia üksikjuhtumi kontroll. Samuti antakse maksuhaldurile õigus saada sideettevõtjatelt teavet klientide andmete kohta, selgub eelnõu seletuskirjast.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna ütles BNS-ile, et maksuametile lisaõiguste andmine saab toimuda vaid koostöös ettevõtjatega ja ilma ettevõtjate organisatsioonide heakskiiduta seadust valitsusse ei viida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes