19.07.2022 Teisipäev

Keskerakond tahab toidukaupadele üheksaprotsendist käibemaksu

Keskerakonna riigikogu fraktsioon andis teisipäeval parlamendi menetlusse eelnõu, mille kohaselt peaks toiduainete käibemaksu langetama üheksale protsendile.
fraktsiooni liige Tõnis Mölder
fraktsiooni liige Tõnis Mölder Foto: RUP
"Hinnarekordeid purustavate energiahindade mõju jõuab ka poelettidele," ütles fraktsiooni liige Tõnis Mölder partei pressiesindaja teatel. "Juunis kallines konjunktuuriinstituudi toidukorvi maksumus aastases võrdluses koguni 18 protsenti. Kui viimastel aastatel on toidukorvi kallinemine jäänud maksimaalselt kahe euro piiresse, siis tänavu suurenes maksumus rohkem kui 14 euro võrra."
Mölderi sõnul näitavad viimased uuringud, et hinnaralli mõjutab oluliselt ka toidukaupade tarbimist - inimeste ostukorvis kasvab soodushinnaga ja odavamate toodete osakaal, mis omakorda avaldab mõju elukvaliteedile. "Eestimaalased eelistavad kodumaist toitu, kuid on samas väga hinnatundlikud," lisas ta.

Mölder märkis, et käibemaksuerisusega on võimalik väiksema sissetulekuga inimestele toitu kättesaadavamaks teha ja nende elujärge parandada. "Eesti on üks neljast Euroopa Liidu liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Enamik riikidest on käibemaksu alandanud 0-15 protsendini. Näiteks Soomes on toiduainete käibemaks 14 protsenti ja Rootsis 12 protsenti ning Lätis kehtib värsketele puu- ja köögiviljadele alates 2018. aastast viieprotsendine käibemaks. Toit moodustab pere eelarves kõige suurema osa, sellele kulub umbes 21 protsenti väljaminekutest," lausus Mölder.

Saadik lisas, et kõikide sisendite hinnad on tõusnud ja kasvutempo jätkub ning see tähendab, et hinnalagi ootab meid veel ees. "Importkauba hinnasurve tingimustes töötab suur osa Eesti toiduainetetööstusest ellujäämise piiril. Valdavalt tegutsevad siinsel turul oma toodangut müüvad välismaised toiduainete tootjad koduriigi poolt pakutavatel soodustingimustel, samamoodi peaks toidujulgeoleku eest seisma ka Eesti valitsus. Oleme seiskohal, et toiduainete käibemaksu langetamine üheksale protsendile on praeguses olukorras Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekuks hädavajalik samm. Valitsuselt on vaja kiireid tegusid, oleme inflatsiooni poolest Euroopa kõige esimesed," rääkis ta.

Eelnõu kohaselt tuleks langetada üheksale protsendile toidukaupade, jookide ja muude selliste inimestele tarbimiseks mõeldud toorainete ja nende valmistamiseks või säilitamiseks kasutatavate maitseainete, säilitusainete, värv- ja muude lisaainete käibemaks. Samuti tuleb langetada restorani- ja toitlustusteenuste ning sööda- ja segasööda ning nende valmistamiseks kasutatavate tooraine- ja lisaaine, loomade toiduainena kasutatavate tööstuse jäätmed ning sööda tooraine käibemaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!