860x100 kriisi paasterongad
10.09.2013 Teisipäev

Kalakasvatajad kahtlustavad vääriskalaturul maksupetuskeeme

Kalakasvatajad kahtlustavad vääriskalaturul maksupetuskeeme
Kalakasvatajad kahtlustavad vääriskalaturul maksupetuskeeme Foto: PM

Eesti Vesiviljelejate Liit kahtlustab, et Eesti kaubanduskettidele müüdava vääriskala erakordselt madal hind saavutatakse maksupettusega, mis sarnaneb kütuseaktsiisi petuskeemidega, kirjutab Saarte Hääl täna.

Kaubanduskettide korraldatavad sooduskampaaniad panevad keerulisse olukorda kohalikud kalakasvatajad, kes ei suuda seetõttu konkurentsis püsida, kirjutab leht.

"Kuidas saab kauplus müüa kala 4 euroga, kui kalaeksporti vahendaval Oslo börsil maksab sama kala 4,50 eurot?" ütles liidu juhatuse liige, Pöide vallas asuva kalakasvanduse OÜ AquaMyk omanik Priit Lulla lehele.

Kuna kala on kiiresti riknev kaup, on ärimeestel Maksuametile ka lihtne põhjendada, miks müüdi mingi kogus kala odavamalt, kui see oli sisse ostetud, osutas Lulla.

Maksu- ja Tolliameti (MTA) andmeil otse Norrast lõhet Eestisse tarbimiseks ei impordita, see tuleb läbi Rootsi, Soome, Leedu, Läti. Kuna käibedeklaratsioon ei võimalda kaubapõhiselt deklareeritud ja tasutud käibemaksu hinnata, siis ei saa öelda, millise kilohinnaga jõuab muudes liikmesriikides vabasse ringlusse deklareeritav Norra lõhe Eestisse.

Viimase aasta jooksul on Norra lõhet imporditud Eesti kaudu koguses 113 147 kg ja statistilise väärtusega 358 174 eurot, kuid nende saadetiste sihtriik on olnud Läti. Selle lõhe puhul makstakse tollimaks tollideklaratsiooni alusel Eestis ja käibemaks sihtriigis käibedeklaratsioonis deklareeritu alusel.

MTA pressiesindaja Uku Tampere ütles lehele, et ametile on küll laekunud vihjeid kaladega seonduvate maksupettuste kohta, ent need ei puuduta Norra päritolu lõhe ja selle käibemaksutagastuse või tolliväärtuse deklareerimata jätmisega seonduvat.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes