13.04.2021 Teisipäev

Teenuste väliskaubanduse andmeid kogub nüüd statistikaamet

Alates 1. jaanuarist 2021 tuleb teenuste väliskaubanduse andmed esitada statistikaametile, kes teeb ka kaupade väliskaubandusstatistikat. Esimene küsimustiku esitamise tähtaeg on 18. aprill. Möödunud aasta lõpuni kogus teenuste väliskaubanduse andmeid Eesti Pank, kes tegi seda maksebilansi vaatest lähtuvalt.

Statistikaamet töötas ettevõtetele välja ühise uue teenuste väliskaubanduse küsimustiku.
Statistikaamet töötas ettevõtetele välja ühise uue teenuste väliskaubanduse küsimustiku. Foto: stat.ee

Kõik riigid, sh Euroopa Liidu (EL-i) liikmesriigid, koguvad teenuste väliskaubanduse kohta andmeid. EL-i liikmesriigid koguvad andmeid nii teiste liikmesriikidega kui ka kolmandate riikidega toimuva ekspordi ja impordi kohta. Statistikaamet töötas ettevõtetele välja ühise uue teenuste väliskaubanduse küsimustiku, et saada ekspordist ja impordist parem ning põhjalikum ülevaade.

Alates 2022. aastast alustatakse teenuste väliskaubanduse info avaldamist ühtse põhimõtte järgi ka teistes EL i riikides. See võimaldab andmeid kajastada ühetaoliselt ning ettevõtted saavad täpsemat, korrastatud infot Eesti ja teiste liikmesriikide näitajate kohta. Avaldatava statistika põhjal saavad Eesti ettevõtted end turgudel täpsemini positsioneerida, eri riikides oma teenuse turumahtu hinnata ja uusi turge leida ning eri riikides teenuse olulisust analüüsida.

Mis on teenuste väliskaubandus, milliste teenuste andmeid tuleb kajastada, kuidas andmeid statistikaametile esitada – neile ja paljudele teistele küsimustele leiate vastuse statistikaameti kodulehel olevast lühijuhendist.
Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!