06.06.2016 Esmaspäev

Riigihanke nõuete vastu eksitakse teadmatusest või hooletusest

Rahandusministeerium kontrollis möödunud aastal 13 riikliku organisatsiooni 2014. aastal korraldatud 632 riigihanget ning ministeeriumi hinnangul oli 13 hankijast 10 eksinud riigihangete nõuete vastu.

Riigihalduse ministri Arto Aasa sõnul aitab järelevalvest saadav hanketegevuse ülevaade tõsta hankekorralduse kvaliteeti
Riigihalduse ministri Arto Aasa sõnul aitab järelevalvest saadav hanketegevuse ülevaade tõsta hankekorralduse kvaliteeti Foto: PM

Plaanilise järelevalve tulemused näitavad, et 13 hankijast 10 jätsid korraldamata seaduses nõutud riigihanke menetlusi ning üheksal hankijal esines riigihangete õigusvastast osadeks jagamist. Samuti nähtub tulemustest, et seitse hankijat ei täitnud seadusest tulenevat kohustuslikku e-menetluste osakaalu (50%) ning kuuel hankijal esines probleeme pakkujate maksuvõlgade kontrollimisel, teatas rahandusministeerium.

Võrreldes aasta varasemaga esines oluliselt vähem riigihangete seaduse rikkumisi ettevõtete ja asutuste maksuvõlgade kontrollimisel ning riigihanke aruannete ja nende lisade esitamisel. Samuti kasvas nende hankijate arv, kes täitsid seadusest tuleneva e-hangete osakaalu nõude.

Riigihalduse ministri Arto Aasa sõnul annab järelevalvest saadav hanketegevuse ülevaade objektiivset tagasisidet ning aitab tõsta hankekorralduse kvaliteeti. „Järelevalvest saadud info aitab valdkonnale terviklikult läheneda ning keskenduda selle arenguks vajalike lahenduste pakkumisele. See on eriti oluline nüüd, kui riigikogu menetleb riigihangete seaduse eelnõu,“ ütles minister Aas.

„Rahandusministeerium juhindub järelevalvetegevuses arusaamast, et riigihangete järelevalve ei karista, vaid pigem õpetab: suunab, juhendab ja vajadusel ka koolitab,“ lisas rahandusministeeriumi asekantsler Agris Peedu.

Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab üldjuhul hankijate hooletus  või teadmatus, harva on selleks seaduse nõuete kavatsetud rikkumine, näitavad ministeeriumi tehtud riigihangete plaanilise järelevalve tulemused.

Möödunud aastal kontrollis rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakond plaanilise järelevalve raames 13 hankijat: Narva linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnaplaneerimise ametit, Tallinna kommunaalametit, maa-ametit, Narva linna arenduse ja ökonoomika ametit, Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli, Järvamaa kutsehariduskeskust, Eesti Maaülikooli, keskkonnaagentuuri, välisministeeriumi, AS-i Eesti Teed, OÜ Järve Biopuhastus, AS-i Ida-Tallinna Keskhaigla ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust (EAS).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255