16.02.2018 Reede

Reinsalu: vastutustundetute ettevõtjate probleem vajab lahendust

Justiitsminister Urmas Reinsalu tutvustas valitsuskabineti liikmetele vastutustundetu ettevõtluse vastaseid meetmeid, millega vähendada nn tankistide kasutamist ettevõtluses ja parandada ärikultuuri tervikuna.
Justiitsminister Urmas Reinsalu tutvustas valitsuskabineti liikmetele vastutustundetu ettevõtluse vastaseid meetmeid, millega vähendada nn tankistide kasutamist ettevõtluses ja parandada ärikultuuri tervikuna.
Justiitsminister Urmas Reinsalu tutvustas valitsuskabineti liikmetele vastutustundetu ettevõtluse vastaseid meetmeid, millega vähendada nn tankistide kasutamist ettevõtluses ja parandada ärikultuuri tervikuna. Foto: Postimees

„Vastutustundetult käituvad ettevõtjad, kes jätavad kergekäeliselt oma majandustegevusega võetud kohustused võlausaldajate kanda, on tõsine probleem, mis vajab lõplikku lahendamist. Eestis tegutseb aktiivselt umbes 700 tankisti, kelle „omandis“ on rohkem kui 10 000 äriühingut koguvõlaga 355 miljonit eurot. Seda probleemi ei saa lahendada üks ministeerium, siin on vaja kõigi teiste, eriti majandus-  ja kommunikatsiooni-, rahandus- ja siseministeeriumide toetust,“ märkis justiitsminister Urmas Reinsalu. „Soovisingi kabinetikaaslastelt tagasisidet, kas välja pakutud meetmed aitavad erinevates valdkondades parandada võlgnike vastutustundlikku käitumist, aga samas ei tohiks need ülemääraselt mõjutada ausaid, kuid ärilise ebaõnne tõttu kannatavaid ettevõtteid.“

Praktikas on levinud olukord, kus äriühingu kogu likviidne vara n-ö kanditakse välja majanduslike raskuste korral ja seejärel võõrandatakse osalus ühingus kolmandale isikule, kes pakub varjatult äriühingu „suretamise teenust“. Pärast müügiprotsessi nimetatakse äriühingu juhatusse nn tasustatud tankist.

Selle probleemi lahendamiseks pakub justiitsministeerium välja ettepanekutepaketi. Näiteks tuleks äriühingu juhatuse liikmele kehtestada seaduses täiendavad nõuded, nt ei saa äriühingu juhatuse liikmeks inimene, kelle  juhitav ettevõte pole esitanud seaduses ettenähtud tähtajaks majandusaasta aruannet. Või kui selle ettevõtte, mille juhatuse liige ta on, pankrotimenetlus jääb välja kuulutamata raugemise tõttu ja pankrotiavaldust pole esitanud võlgnik ise.

Ühtlasi plaanitakse muudatustega lühendada vabatahtliku likvideerimismenetluse tähtaegu ning luua piirang, mille kohaselt ei saa äriühingu osa võõrandada, kui äriühingul pole täidetud aruandekohustus. Lisaks ei saa kavandatava muudatusega ettevõtte juhatusse ega nõukokku kuuluda kinnipeetavaid.

Valitsus otsustas panna justiitsministeeriumile ülesandeks arutatud ettepanekute pinnalt alustada muudatuste väljatöötamist.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!