Nelja riigi ühise pöördumise algatas Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ning selle peadirektor Mait Palts sõnas, et erinevate arvamuste kohaselt on isegi kuni 80 protsenti halduskoormusest pärit just Euroopa Liidu erinevatest õigusaktidest ja poliitikast.
Palts: Euroopa ei tohi end surnuks reguleerida
„On hea meel näha, et oleme Eestis bürokraatiaga võitlemise jõuliselt ette võtnud, kuid meie ühine ambitsioon võiks ulatuda ka juurpõhjusteni. Seepärast on väga oluline astuda Euroopa Liidu tasandil selgeid samme, et me end surnuks ei reguleeriks. Siinse piirkonna riikidena oleme alati olnud võimalikult efektiivsed ja pragmaatilised ning kui paneme seljad kokku, siis on igati õigustatud ambitsioon vedada eest püüdlusi vähendada bürokraatiat ning tõsta meie piirkonna konkurentsivõimet ning parandada terve liidu võimalusi maailmaturul,“ ütles Palts.
Ta lisas, et Euroopa Liit on eelkõige majandusühendus ning fookus peab olema selgelt Euroopa konkurentsivõime kasvatamisel, mille üheks eelduseks on ühine pingutus bürokraatia vähendamisel.
Euroopa bürokraatiat tuleb vähendada ja ettevõtlust soosida
Riikide valitsustele ja Euroopa Komisjoni majandusvolinikule Valdis Dombrovskisele on esitatud ettepanek vähendada administratiivset koormust vähemalt kolmandiku võrra, tagada proportsionaalne ja tõhus regulatsioon ning lähtuda miinimumregulatsiooni põhimõttest.
„Euroopa Liidu õiguse ühtlustamisel tuleks aluseks võtta kõige vähem reguleeritud liikmesriigi tase. Samuti soovitame, et liikmesriigid võtaksid Euroopa Liidu õiguse üle vaid miinimumnõuete kujul,“ märgivad kaubanduskojad.
Nad rõhutavad ka „one-in, two-out“ põhimõtte vajalikkust: iga uue regulatiivse kohustuse kehtestamisel ettevõtetele tuleks kaotada vähemalt kaks varasemat nõuet.
Samuti tõstetakse esile kolme liikmesriigi põhimõte, mille kohaselt tuleks uusi õigusakti ettepanekuid esitada vaid juhul, kui vähemalt kolm liikmesriiki esitavad selle kohta ühise ja põhjendatud taotluse.
Pöördumises tehakse ka ettepanek kärpida avaliku sektori kulusid, vähendades õigusloome, järelevalve ja haldusfunktsioonidega tegelevate ametnike arvu vähemalt 20 protsendi võrra, sealhulgas Euroopa Komisjonis ja selle allüksustes.
Lisaks soovitatakse suunata Euroopa Liidu eelarve vahendeid ennekõike ettevõtluse ja kaitsevõime valdkondade arendamiseks.