22.03.2017 Kolmapäev

Õiguskantsler: pensionisüsteemi peab vajadusel kaasajastama

Õiguskantsler Ülle Madise leiab Tuleva ühistule saadetud kirjas, et kogumispensioni süsteem pole ilmselges vastuolus omandipõhiõigusega; tema sõnul peab aga vajadusel pensionisüsteemi kaasajastama ning sellesse ei saa suhtuda kriitikavabalt.

Tuleva tulundusühistu palus õiguskantsler Ülle Madisel kontrollida, kas Eesti inimestele seatud piirangud oma pensionivara kasutamisel rikuvad omandipõhiõigust, teatas Tuleva.

Enamik inimesi peavad oma teise sambasse kogutud raha kasutamiseks ostma kindlustustoote ehk sõlmima pensionilepingu. Tuleva võrdles kohustusliku teise samba eesmärke kehtivate seadustega ning leidis, et piirangud ei ole eesmärkidega kooskõlas. Ühistu juhtis õiguskantsleri tähelepanu muuhulgas sellele, et riik pole seadnud mõõdikuid teise samba eesmärgina nimetatud pensioni piisavuse hindamiseks. Samal ajal piirab riik Tuleva hinnangul ebamõistlikul määral inimeste õigust oma pensionivara kasutada. Näiteks on inimesed sunnitud sõlmima pensionivara kasutamiseks kuluka kindlustuslepingu ka siis, kui nad seda ei vaja, näiteks juhul, kui neil on ka muid sääste, mis tagavad piisavad vahendid toimetulekuks elu lõpuni.

Samuti ei võimalda kehtiv seadus Tuleva sõnul vajadusel kasutada korraga suuremat osa pensionivarast - näiteks kui pensionäri tervis ootamatult halveneb ja pikkade järjekordade tõttu pole haigekassa kaetav ravi talle kättesaadav. "Hetkel pole võimalik väita, et Eesti kogumispensioni süsteem kätkeks teie tõstatatud küsimustes ilmselget vastuolu põhiseaduse paragrahviga 32 ehk rikuks omandipõhiõigust," seisab õiguskantsler Ülle Madise Tulevale teisipäeval saadetud kirjas. Tema sõnul on aga pensionisüsteemi probleemide arutelu oluline ja vajalik, et mitte jääda kinni kunagi tehtud valikute kriitikavabasse õigustamisse.

"Loodetavasti jõuab peatselt riigikokku kogumispensionide seaduse ja investeerimisfondide seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille raames saab riigikogu otsida lahendusi ka nendele teise samba kitsaskohtadele, millele on juhtinud tähelepanu riigikontroll ja Pension 2050 programmi raames Eesti Koostöö Kogu," seisab õiguskantsleri vastuses.

Õiguskantsleri sõnul tuleks muuta pensionilepingu sõlmimist paindlikumaks ajal, mil kõikide osakute korraga realiseerimine pole inimesele kõige soodsam, ja suurendada kasutajate paindlikkust kindlustusandjate kasumite arvel. Samuti peaks riigikogu arutama, kuidas senisest enam tegeleda inimeste teadlikkuse suurendamisega ning kas ja kuidas inimesi rohkem nõustada nii teise sambaga liitumisel kui ka enne vanaduspensioniikka jõudmist.

"Oleme tänulikud, et õiguskantsler tuletab riigikogule meelde kohustust tegeleda teise samba probleemide lahendamisega," ütles Tuleva ühistu juht Tõnu Pekk. "Kogumispensionide seaduse muutmise eelnõu seletuskirjast selgub kahjuks, et selle ettevalmistamisel tehti koostööd kindlustusseltside, aga mitte pensionikogujate endi esindajatega."

Tuleva on oma ettepanekud eelnõu täiendamiseks teinud. Pekk avaldas lootust, et rahandusministeerium kutsub peatselt kokku ümarlaua, et teise samba probleemidele koos pensionikogujate endiga lahendusi otsida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!