12.05.2021 Kolmapäev

Nestor: Eesti tööstus ei ole tänavu taastunud Euroopaga võrdväärselt

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul taastus tööstuse tootmismaht eelmise aasta teises pooles ülejäänud Euroopaga sarnases tempos, ent selleaastasest tõusust ei ole Eesti osa saanud.

Mihkel Nestor, SEB majandusanalüütik
Mihkel Nestor, SEB majandusanalüütik Foto: erakogu

Näiteks veebruaris jäi tööstustoodangu kasv alla kõigile naaberriikidele ja ka Euroopa Liidu keskmisele,

ütles Nestor BNS-ile.

Viimaste kuude ekspordistatistikale on tema sõnul tugeva jälje jätnud elektroonika ja toorainete kallinemine maailmaturul.

Statistikaameti andmetel suurenes kaupade eksport märtsis möödunud aasta sama kuuga võrreldes 19 protsenti ning import 20 protsenti, veebruaris kasvas eksport möödunud aasta sama kuuga võrreldes 16 protsenti ning import 10 protsenti.

"Kui tavapäraselt liiguvad Eesti tööstustoodangu maht ja ekspordikäive käsikäes, siis viimastel kuudel on erinevus nende kasvutempos kärisenud enneolematult suureks," märkis Nestor.

Tema sõnul iseloomustab seda hästi ka märtsikuu, kui eksport kasvas pea 20 protsenti, ent tööstustoodang kõigest 2 protsenti. Nestori hinnangul ei ole ekspordi suurte kasvunumbrite varjus tööstuse käekäik aga kaugeltki nii hea.

"Teisalt on tööstuse kindlustundeindeks jätkanud kasvu ja oli aprilli seisuga jõudnud tasemele, kus see viimati oli 2007. aasta majandusbuumi tipphetkel. See annab lootust, et järgnevatel kuudel tööstustoodangu kasv kiireneb," leidis analüütik.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!