01.03.2022 Teisipäev

Kredexi uued käendused soodustavad eluaseme ostu maal

Alates tänasest muutuvad riigi poolt antavate eluasemelaenude käenduse tingimused ning madalama kinnisvara väärtusega maapiirkondades on nüüdsest võimalik saada käendust kuni 80 protsendi ulatuses.

Riigi antavate eluasemelaenude käenduse tingimused muutuvad.
Riigi antavate eluasemelaenude käenduse tingimused muutuvad. Foto: pixabay

Samuti paranevad tingimused kolme ja enama lapsega peredele antava laenu osas, võimaldades pakkuda laenu ka viieprotsendilise omafinantseeringuga.

"Uute käendustingimuste eesmärk on leevendada olukorda, kus väljaspool Tallinna, selle lähiümbrust, Tartut ja Pärnut ning madalama kinnisvarahindade tasemega piirkondades ei ole inimestel võimalik laenu kinnisvara tagatisel saada," kirjeldas Kredexi ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ühendasutuse eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu.

Suurlinnades ja asukohtades, kus kinnisvara ruutmeetrihind jääb alla 500 euro, saavad laenusoovijad taotleda riiklikku käendust kuni 80 protsendi ulatuses ja maksimaalselt käendatavas summas 80 000 eurot objekti kohta. See tähendab, et võetava laenu summa saab olla kuni 100 000 eurot. Täpsema nimekirja välistatud piirkondadest leiab Kredexi kodulehelt.

"Väga paljudel peredel, kes kvalifitseeruvad Kredexi riiklikule käendusele – noortel peredel ja noortel spetsialistidel – pole täna tihti võimalik maapiirkondades kodu soetamiseks pangast laenu saada, seda tulenevalt madalatest kinnisvarahindadest ehk laenutagatise tasemest. Uute käendustingimuste eesmärk on pakkuda võimalust kodu soetamiseks või renoveerimiseks ka suurlinnadest väljaspool," ütlers Reinsalu. 

Teise olulise muudatusena laenukäenduste tingimustes lisandub uus meede, mille eesmärk on pakkuda madalama omafinantseeringuga laenu paljulapselistele ehk vähemalt kolme lapsega peredele.

Tänaste tingimuste kohaselt on riikliku käendusega laenu võimalik anda minimaalselt kümneprotsendilise omafinantseeringuga. Muudatusega alandatakse paljulapselistel peredel minimaalset nõutavat määra viiele protsendile, et nii lihtsustada suurperede võimalust oma kodu soetamist,

lausus Triin Reinsalu.

Paljulapselised pered peavad madalama omafinantseeringuga laenu saamiseks jätkuvalt pöörduma oma kodupanka, kuid saavad nüüdsest taotleda laenu kuni 40 protsendi ulatuses riiklikult käendatuna ning senisest kaks korda väiksema ühekordse kulu ehk omafinantseeringuga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!