Lisaks leiab riigieelarve seletuskirja tabelist selgituse, mille alusel juriidilised isikud saavad eelarvest raha. Täiendatud andmed võimaldavad rohkematel organisatsioonidel konkureerida toetustele.
„Seletuskirja lisas 3 „Kavandatavad toetused juriidilistele isikutele valitsemisalade ja programmide lõikes“ leiab konkreetsed toetust saavad organisatsioonid, kelle nimed ja toetussummad on riigieelarve eelnõu koostamise ajal teada. Uuendusena on lisatud ka viited, mille alusel toetust jagatakse,“ tõi riigieelarve osakonna finantstalituse juhataja Regina Vällik pressiteates välja.
Uuendus muudab riigieelarve eelnõu läbipaistvamaks
Kui 2024. aasta lisa kajastas vaid teadaolevaid toetusi, siis 2025. aasta lisa on täiendatud ja seal on kajastatud kõik toetused. Uuendus parandab riigieelarve eelnõu läbipaistvust ning annab võimaluse aru saada, milleks eelarvet kasutatakse. Pelgalt saajate nimekiri ei võimaldaks aru saada, mis eesmärgil toetus on planeeritud.
Toetused, mille saajad ei ole teada, on jagatavad taotlusvoorude või konkurssidega, mis toimuvad aasta jooksul. Selliste toetuste puhul on tabelis määratud toetuse eesmärk või sihtrühm. See võimaldab toetusi jagada läbipaistvalt ning annab võimaluse kõikidele huvilistele konkureerida toetuse saamiseks.
Rahandusministeerium on täiendanud juriidilistele isikutele antavate toetuste nimekirja, lähtudes muuhulgas riigikontrolöri ettepanekutest.
Alates 2021. aastast tehtud väljamaksete kohta saab infot juhtimislaualt, mille aluseks olevas andmikus kajastuvad sektori tehingud juriidiliste isikutega. Andmeid uuendatakse jooksvalt. Andmete avaldamise eesmärk on suurendada valitsussektori kulutuste läbipaistvust. Makseinfo on suunatud tarbijatele, samuti korruptsioonivastaseks võitluseks uurimisasutustele ning toetusrahade kasutamise või riigihangete täitmise kontrollijatele, saamaks ülevaadet, kellelt ja kui suures mahus teenuseid ostetakse või keda toetatakse.