01.07.2014 Teisipäev

Jaemüügi kasv aeglustus mais

Statistikaameti teatel suurenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 2014. aasta mais eelmise aasta maiga võrreldes püsivhindades 4 protsenti, kui aprillis kasvas jaemüük aastases võrdluses 8 protsenti, siis mais jaemüügi kasv aeglustus.

Jaemüügi kasv aeglustus mais
Jaemüügi kasv aeglustus mais Foto: PM

2014. aasta mais oli jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 424,1 miljonit eurot, seega jäi mais kauplustesse 322 eurot elaniku kohta. Eelnenud kuudega võrreldes aeglustus märgatavalt tööstuskaupade kaupluste jaemüügi kasv. Kui märtsis kasvas neis kauplustes jaemüük aastases võrdluses 13 protsenti ja aprillis 11 protsenti, siis mais oli kasv 6 protsenti.

Müük suurenes viie ja vähenes kahe tegevusala kauplustes. Aastases võrdluses suurenes enim, ligi veerandi võrra jaemüük posti või interneti teel. Jaemüük suurenes veel 17 protsenti ka tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes, 13 protsenti apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes, 6 protsenti majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes ning 5 protsenti muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, fotokaupade, raamatute, sporditarvete, mängude ja mänguasjade, lillede, istikute ja muu sellisega.

2013. aasta maiga võrreldes vähenes jaemüük muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (niinimetatud kaubamajad), ning kasutatud kaupade kauplustes ja väljaspool kauplusi (kioskites, turgudel, otsemüük).

Mais aeglustus jaemüügi kasv ka toidukaupade kauplustes. Kui aprillis kasvas jaemüük neis kauplustes aastases võrdluses 8 protsenti, siis mais oli kasv 4 protsenti. Toidukaupade kaupluste jaemüügi kasvu aeglustumisele avaldas mõju eelmise aasta mai kõrgem võrdlusbaas.

Mootorikütuse jaemüük suurenes 2013. aasta maiga võrreldes püsivhindades 1 protsent.

Võrreldes eelmise kuuga suurenes mais jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük püsivhindades 5 protsenti. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal vähenes aga müük eelmise kuuga võrreldes 1 protsenti. 2014. aasta viie kuuga suurenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük eelmise aasta vastava perioodiga võrreldes püsivhindades 6 protsenti.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli mais 506,9 miljonit eurot, millest kaupade jaemüük andis 84 protsenti. Müügitulu suurenes nii aprilli kui ka eelmise aasta maiga võrreldes jooksevhindades 5 protsenti.

Jaekaubandusettevõtete jaemüügi mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2004–mai 2014 (2010=100)

079.et

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes