09.06.2020 Teisipäev

Huvide deklaratsiooni esitasid tähtajaks 80 protsenti kohustatutest

Justiitsministeeriumi andmetel esitasid õigeaegselt ehk 1. juuniks huvide deklaratsiooni 80 protsenti selleks kohustatud ametikohtadel olevatest inimestest.  

Huvide deklaratsioonide esitamise tähtaeg on igal aastal 31. mail.
Huvide deklaratsioonide esitamise tähtaeg on igal aastal 31. mail. Foto: pixabay

Registrisse on sellel aastal kantud 5191 ametikohta, kellel on huvide deklareerimise kohustus. 1. juuniks esitas oma deklaratsiooni 4163 ametikohta. Huvide deklaratsioon oli esitamata 1020 ehk 20 protsenti ametikohtadest.

Justiitsminister Raivo Aeg tõi välja, et huvide deklaratsiooni mitteesitamine ametiisikule karistust kaasa ei too, kuid on üks avaliku kontrolli vahenditest.

Siiski võiks asutused ja deklaratsioonide kontrollijad jälgida, et ametiisikud korruptsioonivastast seadust ja selle alusel pandud kohustust täidaksid.

Tähtajaks olid oma deklaratsiooni esitanud vaid kümne asutuse ametikohad kokku 109-st. Õigeaegselt olid deklaratsioonid esitanud justiits-, kultuuri- ja sotsiaalministeerium, Eesti Pank, haigekassa, riigikontroll, PRIA, häirekeskus, Pärnu maakohus ja Vormsi vallavalitsus.

Esitamata olid jäänud eelkõige kohalike omavalitsuste ametikohtade deklaratsioonid ehk 88 protsenti. Valitusasutuste ametikohad moodustasid mitteesitanutest 10 protsenti ning põhiseaduslike institutsioonide omad kaks protsenti. Ametikoha järgi oli kõige enam esitamata jäänud kohalike omavalitsuste volikogu liikmete deklaratsioone, neid oli kõigist mitteesitanutest 446 eh 46 protsenti.

Huvide deklaratsioonide esitamise tähtaeg on igal aastal 31. mail. Huvide deklaratsiooni peavad seaduse järgi esitama president, riigikogu liige, valitsuse liige, kohtunik, riigikontrolör, õiguskantsler, Eesti Panga juhtorgani liige, presidendi kantselei direktor, riigikogu kantselei direktor, valitsusasutuse juht, ministeeriumi kantsler ja riigikantselei direktor. Kohalike omavalitsuste ametiisikutest peavad deklaratsiooni esitama vähemalt kohaliku omavalitsuse volikogu liige, valla- või linnavalitsuse liige, osavalla või linnaosa vanem, valla või linna ametiasutuse juht.

Deklaratsiooni mõjuva põhjuseta tähtajaks esitamata jätmine on keelatud. Samuti ei tohi deklaratsioonis esitada valeandmeid ning varjata informatsiooni, mis on oluline korruptsiooniohu hindamiseks.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255