11.01.2019 Reede

Eesti ja Läti asusid uurima ühise pandipakendisüsteemi võimalikkust

Eesti ja Läti ametiasutused hakkasid uurima, kas ja kuidas võiksid riigid luua ühise pandipakendi süsteemi.

Oktoobris otsustas Eesti ja Läti valitsustevaheline komisjon arvata Eesti keskkonnaministeeriumi esitatud ettepanek ühise pandipakendi süsteemi arendamise kohta valitsustevahelise komisjoni päevakorda. Ühisistungi protokolli järgi, mis allkirjastati 11. detsembril 2018, võeti ettepanek menetlusse Eesti ja Läti vastavate pädevate asutuste poolt, kirjutas riigihalduse minister Janek Mäggi keskkonnaministeeriumile.

Mullu augustis kahe riigi valitsuste vahelise komisjonile esitatud ettepanekus tõi keskkonnaminister Siim Kiisler esile, et ühise pandipakendi süsteemi loomiseks võiks teha projekti, mis arendab riikide vahelist koostööd ning pakub välja võimalikud lahendused, kusjuures see võiks olla ühtlasi näidisprojekt pandipakendi süsteemi riigiülesest võimalikkusest Euroopa Liidus.

Kiisleri sõnul on probleem, et Eestis süsteem toimib, aga Lätis ei ole veel sellist süsteemi rakendatud, kuigi on planeerimisel. "Seoses järjest ambitsioonikamate jäätmealaste eesmärkidega on oluline koguda kvaliteetseid pakendijäätmeid kõikides riikides," märkis keskkonnaminister augustis ja lisas, et pandipakendi süsteem on oma edukust näidanud, näiteks on kogumise määr ligi 90 protsenti riikides, kus seda on rakendatud.

Seoses piiriülese kaubandusega on üles kerkinud jäätmete kogumise ja käitlemise probleem, kuna pakendite kogumine pakendikonteinerites ei ole nii tõhus ja kvaliteetne kui pandipakendi süsteemis. Samas Läti tegeleb pandipakendi süsteemi loomisega, tõi Kiisler esile.

"Kahe süsteemi omavahelise parema toimimise lahendamiseks tehtava projekti tulemusena arendatakse lahendus, kuidas kahe riigi pandipakendisüsteemi luua nii, et oleks võimalikult suures osas üksteisega ühilduv süsteem. Projekti peamised tegevused on töötubade korraldamine, ühtse süsteemi loomise analüüs ning poliitiliste ja tehniliste juhiste loomine ühtse süsteemi arendamiseks," märkis keskkonnaminister mullu augustis valitsustevahelisele komisjonile esitatud ettepanekus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes