21.08.2013 Kolmapäev

Eesti ettevõtete soov omakapitali väljastpoolt kaasata on vähene

Eesti ettevõtetel on vähene valmisolek omakapitali kaasamiseks ettevõttest väljastpoolt, selgub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) värske kapitali kättesaadavuse uuringu tulemustest. Uuringu eesmärk on anda ülevaade omakapitaliinvesteeringute turust ja selle probleemistikust. Uuringu tellis EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest ja viis läbi Ernst & Young Baltic AS.

Eesti ettevõtete soov omakapitali väljastpoolt kaasata on vähene
Eesti ettevõtete soov omakapitali väljastpoolt kaasata on vähene Foto: Reuters

Uuring kaardistab ja analüüsib omakapitaliinvesteeringute kaasamise võimalusi, omakapitaliinvesteeringute piiratud ligipääsu mõju ettevõtete kasvamisele ja arendamisele, ettevõtjate teadlikkust omakapitaliinvesteeringute teemavaldkondades ning omakapitaliinvesteeringute pakkumise ja kaasamisega seotud probleeme.

„Uuringust selgub, et ettevõtted omavad kasvamiseks ja omakapitaliinvesteeringute kaasamiseks suurt potentsiaali, kuid ettevõtete valmisolek kaasata kapitali väljastpoolt ettevõtet on madal, kuna kontrolli ettevõtte üle ei soovita kaotada ega osalust jagada," kommenteeris EASi juhatuse esimees Taavi Laur. „Uuel rahastusperioodil peame oluliseks tõsta just ettevõtjate teadlikkust ja ambitsiooni, et suunata neid kasvule, millest omakorda võidab riigi majandus tervikuna," rõhutas Taavi Laur.

Uuringust nähtub, et Eesti omakapitaliinvesteeringute turul on pakkumine puudulik kõigis investeerimisvahemikes ja arengufaasides, iseäranis on probleemiks sisulise konkurentsi puudumine.

Uuringu läbiviijad soovitavad riigil kaaluda täiendavate stiimulite pakkumist, et soodustada kapitali pakkujate huvi fondifondis osalemiseks, nt tootluse võimendust ja ebaõnnestumise kaitsemehhanisme. Samuti peavad uuringu koostajad oluliseks suurendada pensionifondide rolli Eesti omakapitaliinvesteeringute turul, et kaasata täiendavat kapitali ning välisinvestoreid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference