Lasteaia kohatasu kaotamise poolt hääletas 37 volikogu liiget ja vastu samuti 37 volikogu liiget. Seega ei läinud lasteaia kohatasu kaotav eelnõu läbi. Eelnõu järgi oleksid Tallinna lapsevanemad 1. septembrist vabastatud lasteaia kohatasu maksmisest.
Kohatasu kaotamine tähendaks linnale kuni 10 miljonit eurot lisakulu aastas
Aprillis vähendas Tallinn lasteaia kohatasu pea kolmandiku võrra ehk 71 eurolt 50 eurole kuus ning ujulaga lasteaedades 78 eurolt 56 eurole kuus. Ettepanekuga tehti järgmine samm ja uue õppeaasta algusest ehk 1. septembrist oleks kaotatud kohatasu Tallinna lasteaedades.
Reformierakond põhjendas lasteaia kohatasu kaotamist madala sündimusega Eestis ja sellega, et ülalpeetav haridussüsteem peab olema korraldatud ühetaoliselt, algtasemest eestikeelsena ja kohatasuta.
„Eestis on osalustasuta nii põhi- kui ka gümnaasiumiharidus. Isegi vabatahtlik valik, kõrgharidus, on maksumaksja kanda ja osalustasuta. Ühetaoliselt tuleb suhtuda ka alusharidusse,“ seisis eelnõu seletuskirjas.
Kolmandaks tõi Reformierakond välja, et Tallinna linn peab järgima ÜRO laste õiguste konventsiooni, mille artikkel 3 kohustab täitevvõimu seadma oma tegevustes esiplaanile lapse huvid.
Lasteaia kohatasu kaotamine oleks Tallinna eelarvesse toonud sel aastal 2,8 miljonit eurot ja alates järgmisest aastast suurusjärgus 10 miljonit eurot aastas lisakulu. Tänavu kohatasu kaotamiseks vajalik summa oleks olnud võimalik katta projektile „Igale lapsele puu“ ettenähtud rahast ning linna püsikulusid ja bürokraatiat kärpides.
Alates järgmisest aastast tulnuks kärpida linna püsikulusid lasteaia kohatasu kaotamiseks vajaliku summa ulatuses. Lasteaia kohatasu kaotamiseks vajalik püsikulude kärbe nähakse üksikasjalikult ette Tallinna linna eelarvestrateegias aastateks 2026–2029.