Arsti külastamine kallines neli korda ja sellel oli hinnatasemele oluline mõju, olgugi et meditsiiniteenuste osakaal hinnaindeksis on väike, selgitas Elmik.
Toidu hinnatõus jätkub, maksutõus lisab hinnasurvet
Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul kallines toit nii eelmise kuu kui ka eelmise aastaga võrreldes. Toidukaupade hulgas on aastaga enim tõusnud maiustuste ja puuviljade hinnad.
„Toidukauplused on omamoodi lõksus – mida vähem toitu ostetakse, seda rohkem tuleb püsikulude katteks hindu tõsta, ning mida kõrgemad hinnad, seda enam langeb omakorda nõudlus,“ tõdes Elmik
„Tugeva konkurentsi tingimustes püütakse hoida põhikaupade hinnad võimalikult madalal, kuid see viib harvem ostetavate kaupade hindade tõusuni. Viimastel kuudel on vähenenud mitte ainult ostetud toidu kogus, vaid ka supermarketite ja toidupoodide käive. Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal jätkub toidu hinnatõus ka järgnevatel kuudel,“ rääkis Elmik.
Tema sõnul tõi aprill siiski ka mõned positiivsed uudised hinnatundlikele tarbijatele. „Energia odavnes – soojem ilm kahandas börsielektri hinda ja tollisõda langetas naftahinda. Lasteaia kohatasu Tallinnas vähenes,“ märkis Elmik. Samas jäi tema hinnangul üldine hinnatõus Eestis endiselt euroala kiireimate hulka. „Kuigi Lätis ja Leedus on inflatsioon samuti hoogustunud, jääb see Eesti tasemele alla.“
Elmik prognoosib hindade jätkuvat kasvu ka järgnevatel kuudel. „Mais tõusevad erinevad aktsiisid ja vee hind Tallinnas. Juulis suurenevad käibemaks ning bensiiniaktsiis. 2025. aastal kerkivad hinnad Swedbanki prognoosi kohaselt 5,5 protsendi võrra. Kõige suurema panuse hinnatõusu annavad toit ja transport, kusjuures ligikaudu pool hinnatõusust tuleneb erinevate riiklike maksude ja tasude suurenemisest,“ lisas ta.