17.03.2016 Neljapäev

Riigikogu võttis taksojuhtide keeletaseme nõude seadusest välja

Riigikogu kiitis neljapäeval heaks ühistranspordiseaduse muutmise seaduse, millest jäeti välja taksojuhtide keeletaset ja selle tõendamist kohustavad sätted.

Taksojuhtide keelenõuete täitmise üle teeb jätkuvalt järelevalvet keeleinspektsioon
Taksojuhtide keelenõuete täitmise üle teeb jätkuvalt järelevalvet keeleinspektsioon Foto: PM

Riigikogu liikmete Urve Palo ja Deniss Boroditši algatatud ühistranspordiseaduse muutmise seadus kustutab ühistranspordiseaduses taksojuhtide keeletaset ja selle tõendamist kohustavad sätted, kuivõrd keelenõudeid taksonduses nagu ka paljudes teistes tegevusvaldkondades reguleerib keeleseadus ja selle alusel vastu võetud valitsuse määrus, teatas riigikogu pressiteenistus.

Taksojuhtide keelenõuete täitmise üle teeb jätkuvalt järelevalvet keeleinspektsioon.

Eelmisel aastal jõustunud ühistranspordiseaduse muudatuste kohaselt peab tänavu 1. aprillist olema taksojuhtidel teenuse osutamiseks teenindajakaart ja selle saamise üheks tingimuseks oli eesti keele oskust B1 tasemel tõendav dokument.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liikme Viktoria Ladõnskaja sõnul on seadusemuudatus vajalik, et umbes 500 Ida-Virumaa taksojuhti ei ähvardaks oht jääda 1. aprillist töötuks. Ta lisas, et samal ajal on oluline keeleseaduses ja valitsuse määruses olevate keelenõuete allesjäämine. „See on geniaalne kesktee – inimesed ei kaota tööd ja keelenõue jääb,“ ütles ta.

Vabaerakonna fraktsiooni nimel sõna võtnud Krista Aru märkis, et pigem oleks võinud ühistranspordiseaduses muuta taksojuhtidele esitatud keelenõude tähtaega, mitte keelenõuet sootuks seadusest kaotada.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige Martin Helme ei toetanud seadusemuudatust.

„Ma sean tõsiselt kahtluse alla selle, kas Narvas on üldse 500 taksojuhti,“ märkis ta. „Mulle jääb ka arusaamatuks see, miks need taksojuhid peaksid kõik päevapealt töötuks jääma, kui nad ei täida ära neid nõudeid, mis on neil kogu aeg olnud. Kui me räägime 25-aastase iseseisvusaja järel ikka veel sellest, et vaja on rohkem aega eesti keele kõige elementaarsema taseme kättesaamiseks, siis tegelikult me tunnistame, et 25 aasta jooksul ei ole peaaegu midagi tehtud. “

Keskerakonna fraktsiooni nimel sõna võtnud Mihhail Stalnuhhin kiitis seadusemuudatust. „Tänan neid, kes eelnõu algatasid ja tänan ette kõiki neid, kes toetavad selle seaduse vastuvõtmist,“ lausus ta. „Narvas on tõesti 500 taksojuhti ja veidi rohkemgi.“

Seaduse poolt hääletas 67 saadikut ja vastu oli 13. Seadus jõustub Riigi Teatajas avaldamisele järgneval päeval.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes