26.08.2015 Kolmapäev

Ema-ja tütarühingute direktiivi ülevõtmine Eesti õigusesse

Rahandusministeerium on koostanud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, mille peamine eesmärk on üle võtta ema- ja tütarühingute direktiivist tulenevad nõuded. Samuti kõrvaldatakse füüsilisest isikust residendi ja mitteresidendi erinev kohtlemine väärtpaberite võõrandamisel saadud kahju arvestamisel ja edasikandmisel. Lähemalt seletab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.
Ema-ja tütarühingute direktiivi ülevõtmine Eesti õigusesse
Ema-ja tütarühingute direktiivi ülevõtmine Eesti õigusesse Foto: Reuters

Mis on eelnõu eesmärk?

Eelnõu peamiseks eesmärgiks on võtta üle ema-ja tütarühingute direktiivist tulenevad nõuded.

Mida eelnõu endaga kaasa toob?

Eelnõuga kehtestatakse ema- ja tütarühingu vaheliste kasumi jaotamise maksete suhtes üldine kuritarvituste vastane säte. Nimelt ei tohi direktiivi kohaselt liikmesriigid võimaldada täiendava maksustamise vältimist juhul:

  • kui tegemist on skeemi või skeemide ahelaga, mis ei ole kõiki asjasse puutuvaid asjaolusid arvesse võttes tegelik, kuna selle peamine eesmärk või üks peamisi eesmärke on saada maksueelis;
  • skeem või skeemide ahel ei ole tegelik sel määral, mil see ei ole loodud reaalsetel ärilistel põhjustel, mis kajastavad tegelikku majanduslikku sisu.

Eelnõu teiseks peamiseks muudatuseks on füüsilisest isikust residendi ja mitteresidendi erineva kohtlemise kõrvaldamine väärtpaberite võõrandamisel saadud kahju arvestamisel ja edasikandmisel. Nimelt laiendatakse väärtpaberite võõrandamisel ja lepingulise investeerimisfondi likvideerimisel saadud kahju arvestamise ja järgnevatele maksustamisperioodidele edasi kandmise õigust ka mitteresidendist füüsilistele isikutele.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?

Eelnõu plaanitakse jõustada kahes osas. Maksumaksjat soodustavad muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2016 ning maksumaksjat piiravad sätted kooskõlas 1. juulil 2016.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!