14.02.2024 Kolmapäev

Tänavu saab viimast korda tuludeklaratsioonis kodulaenu intresse maha arvata

Alates homsest on maksuameti e-keskkonnas võimalik esitada oma tuludeklaratsiooni. Ühtlasi on tänavu viimane aasta, mil eraisikud saavad maksustatavast tulust maha arvata enda eluasemelaenu intressid – maksimaalselt 300 eurot inimese kohta.

Üks inimene võib oma maksustavatest tuludest maha arvata maksimaalselt 300 euro ulatus eluasemelaenu intresse.
Üks inimene võib oma maksustavatest tuludest maha arvata maksimaalselt 300 euro ulatus eluasemelaenu intresse. Foto: pixabay

„Eelmisel aastal makstud eluasemelaenu intresside summat näeb internetipangas, kust saab seda mugavalt ka e-maksuametisse automaatseks deklaratsioonile sisestamiseks edastada. Kuna seadusemuudatuse tõttu kaob see õigus edaspidi ära, siis saabki intresse tänavu viimast korda oma tuludest maha arvata. Põhitingimus on see, et laenuga soetatud eluruumi on kalendriaasta kestel kasutanud enda eluasemena,“ ütles Luminori Eesti eraisikute panganduse juht Kaspar Kork.

Kork selgitas, et kui elamu või korter on antud üürile, siis sellisel juhul pole intresside maha arvamine lubatud. „Nende puhul, kes on võtnud mitu kodulaenu, tuleb deklareerimisel teha märge vaid ühe laenu ette, sest vastavalt tulumaksuseadusele võib maksustatavast tulust maha arvata ainult ühe elamu või korteri soetamise laenu intressid. Kui samal aastal lõpetati ühe eluaseme soetamiseks võetud laenuleping ja sõlmiti uus leping teise eluaseme soetamiseks, võib tulust maha arvata mõlema lepingu alusel makstud intressid. Seda tohib teha ainult juhul, kui intresse ei makstud samaaegselt,“ selgitas ta.

Luminori Eesti eraisikute panganduse juht osundas, et „soetamise“ alla kuulub ka ehitusloa või ehitusprojekti alusel ehitama hakatud maja, laiendamine ja ümberehitamine ehk intressitagastuse taotlemine ei eelda ainult uue ja valmis eluaseme ostmist. 

Üks inimene võib oma maksustavatest tuludest maha arvata maksimaalselt 300 euro ulatus eluasemelaenu intresse ning kuna praegu kehtib tulumaks 20%, siis tagastamisele kuulub sellisel juhul 60 eurot. Juhul kui tasutud laenuintress ületab maksustatavat tulu või 300 euro piiri, saab tuludest maha arvamata jäägi oma abikaasale üle kanda. Seda juhul, kui ollakse abielus kalendriaasta lõpu seisuga ning kui abikaasade varasuhteks on varaühisus.

Korgi sõnul leiab eluasemelaenu intressidega seotud info internetipangast, kus on välja toodud aasta jooksul tasutud intressid ning kus on ühtlasi ka võimalus saata elektrooniline tõend maksu- ja tolliametile (MTA).

Kogu vajaliku info 2023. aastal tasutud eluasemelaenu intresside, samuti hoiuste ja investeeringutega seotud tulude deklareerimise kohta leiab Luminori veebilehelt ja samuti ka MTA kodulehelt. Tuludeklaratsioonide esitamise viimane päev on 30. aprill.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255