11.03.2020 Kolmapäev

Pensionisüsteem tuleb uuesti riigikogus hääletusele

Tänasel riigikogu hääletusel selgub, kas riigikogu kiidab uuesti heaks pensionireformi seaduse või mitte, kirjutab Postimees.  Tegemist on seadusega, mille president Kersti Kaljulaid jättis veebruari alguses välja kuulutamata ning mis on nüüd taas riigikogu saalis. Eelnõu uuesti arutamiseks ja hääletamiseks on vaid üks istung. Jaanuari lõpus toetas valitsuse algatatud kohustusliku kogumispensioni reformi 56 riigikogu liiget, vastu oli 45. Ei maksa unustada sedagi, et tegemist oli valitsuse usaldushääletusega.

Veebruari algul jättis president pensioniseaduse välja kuulutamata.
Veebruari algul jättis president pensioniseaduse välja kuulutamata. Foto: Pixabay

Teisisõnu asetati pensionireformi läbiminek samale kaalukausile valitsuse püsima jäämisega. Täna saab iga riigikogu liige esitada mõlemale ettekandjale – põhiseaduskomisjoni ja rahanduskomisjoni esindajale – ühe suulise küsimuse. Ettekannete ja küsimuste-vastuste vooru järel algavatel aruteludel saavad arvamust avaldada kõik riigikogu liikmed.

Kui pensionireform ei saa eelnõu uuesti arutamisel vajalikke poolthääli, on võimalik algatada eelnõu menetlemine sisuliselt uuesti. Kui riigikogu võtab pensionireformi seaduse vastu, saadetakse see jälle president Kersti Kaljulaidile väljakuulutamiseks. Seejärel on presidendil 14 päeva otsustamiseks.

President jättis seaduse veebruari algul välja kuulutamata, viidates vastuoludele põhiseadusega. Kui ta jääb teist korda samale seisukohale ega kuuluta seadust välja, pöördub ta riigikohtusse, kes peab ütlema, kas seadus on põhiseadusega vastuolus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes