02.06.2016 Neljapäev

Õiguskantsler soovitab mitte üle kolme kontrolltöö nädalas

Õiguskantsler Ülle Madise kinnitusel tuleb koolides kontrolltööde toimumise planeerimisel jälgida, et õppenädalas ei oleks neid üle kolme ja need ei satuks nädala või koolipäeva algusse ega lõppu.

Kontrolltööde nõuetekohaseks planeerimiseks peaksid aineõpetajad õiguskantsleri sõnul omavahel koostööd tegema
Kontrolltööde nõuetekohaseks planeerimiseks peaksid aineõpetajad õiguskantsleri sõnul omavahel koostööd tegema Foto: PM

Õiguskantsler sai avalduse selle kohta, et Jõgevamaal Laiuse põhikoolis ei peeta kinni kontrolltööde planeerimise nõuetest. Näiteks toodi väljavõte e-päevikust, millest nähtuvalt pidid õpilased nelja päeva jooksul tegema kuus kontrolltööd, selgub õiguskantsleri kirjast Laiuse põhikooli direktorile.

„Kontrolltöö edukas sooritamine nõuab õiguskantsleri sõnul õpilaselt ettevalmistusaega, tuletamaks meelde õppeveerandi või kursuse jooksul õpitut ja kontrolltööks kordamisega tuleb õpilasel hakkama saada igapäevase muu õppetöö kõrvalt. Et kontrolltöödeks ettevalmistamine ja nende tegemine ei kurnaks õpilasi liialt, peab kool vastavalt põhikooli- ja gümnaasiumiseadusele korraldama õppe õigesti ja koostama päevakava, mis oleks õpilasele ea- ja jõukohane, võimaldades talle aega puhkuseks ja huvitegevuseks,“ märkis õiguskantsler oma soovituses põhikooli direktorile. Ühtlasi viitas ta põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 25 lg-le 4.

Õpilaste tervise kaitse huvides on sotsiaalminister kehtestanud määrusega ka kontrolltööde korraldamise nõuded. Õiguskantsler teatas, et kuna õpilase töövõime kogu nädala kestel ei ole ühesugune ning maksimaalne töövõime saavutatakse nädala teisel ja kolmandal päeval, tuleb kontrolltööd planeerida üldjuhul nädala keskele.

Muu hulgas võib õppepäevas läbi viia ühe kontrolltöö ning õppenädalas võib läbi viia kuni kolm kontrolltööd. Kontrolltöid ei planeerita esmaspäevale ega reedele, samuti õppepäeva esimesele ega viimasele õppetunnile, välja arvatud siis, kui õppeaine on tunniplaanis esmaspäeval ja reedel või ainult ühel neist päevadest või esimese või viimase tunnina, märkis õiguskantsler oma kirjas.

Et kontrolltöid oleks võimalik nõuetekohaselt planeerida, peaksid aineõpetajad õiguskantsleri sõnul omavahel koostööd tegema.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!