24.03.2020 Teisipäev

Koju pääseda on aina raskem

Välisministeerium ja Eesti välisesindused jätkavad koostööd reisi- ja transpordifirmade ning teiste riikidega, et leida ja vahendada lahendusi eestlaste koju naasmiseks. Seoses enamike lennuvõimaluste vähenemisega üle maailma ja suure nõudlusega üksikutele lendudele muutub see aga üha keerulisemaks ja aeganõudvamaks.

Kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba väga varsti olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppemist tagasi pääseda.
Kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba väga varsti olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppemist tagasi pääseda. Foto: Pixabay

Kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba väga varsti olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppemist tagasi pääseda.

Kui viibite välismaal ja teil on võimalik kriisiperioodil turvaliselt välisriigis olla, siis ei ole tarvidust Eestisse tagasi pöörduda. Küll aga tasub hoolikalt jälgida, et te ei rikuks viisa ja muid riigis viibimise tingimusi. Kahjuks on hetkel väga keeruline prognoosida, millal kriis laheneb ja millised piirangud kehtivad mõne kuu pärast. Kui te ei saa välisriiki jääda, soovitame tulla nii kiiresti kui võimalik Eestisse tagasi. Kui jääte välisriigis hätta, saate hädaolukorras pöörduda lähima Eesti saatkonna poole või helistada välisministeeriumisse numbril +372 5301 9999.

Oluline konsulaarinfo, eelkõige transiidivõimaluste ja –piirangute kohta:

  • Kõigile tagasireisijatele: Seoses mõnes riigis kehtestatud karmide transiidireeglitega võivad lennufirmad küsida teilt tõendeid, mis kinnitavad, et teie lõppsihtkoht on Eesti. Võtke kaasa vastavad tõendid (piletid jms) võimalusel prinditult. Probleemide tekkimisel palun andke endast märku välisministeeriumile: +372 5301 9999.
  • Kui viibite Austraalias ja teil on vajadus lähiajal Eestisse tagasi tulla: Tänaseks on mitmed tavapärased transiitriigid sulgenud oma lennujaamad ning tagasitulek Eestisse liinilendudega on muutunud praktiliselt võimatuks. Soovitame võtta ühendust Eesti saatkonnaga Canberras, kui soovite kindlasti lähiajal Eestisse naasta: https://canberra.mfa.ee/
  • Kui reisite läbi Tai: Palun arvestage, et kõigilt Taisse sisenejatelt, sealhulgas transiitreisijatelt küsitakse mitte rohkem kui 72 tundi tagasi väljastatud tervisetõendit riiklikust haiglast, mis kinnitab, et isik ei levita COVID-19 viirust (teisisõnu: küsitakse negatiivset COVID-19 testi) ning tervisekindlustust, mis katab ka COVID-19 nakatumisest tulla võivaid kulusid, vähemalt 100 000 USD kattega. Ilma nende dokumentideta lennule ei lubata (vaata Tai sellekohast nooti). Juhul kui teie lähteriigis pole võimalik testi teha (see on võimalik näiteks ainult haigussümptomite ilmnedes), siis tuleks leida muu transiidivõimalus. Riigist väljumisel neid dokumente ei nõuta.
  • Kui viibite endiselt Indias, Bangladeshis, Malaisias, Nepalis, Singapuris või Sri Lankal ja soovite Eestisse saada: Palun võtke esimesel võimalusel ühendust oma reisikorraldajaga, et uurida toimuvate lendude ja võimaluste kohta pääseda Eestisse.
  • Kui reisite tagasi läbi Leedu: Leedu on pikendanud transiidivõimalust Eesti kodanikele kuni kolmapäeva, 25. märtsi lõpuni (erand lõppeb 26. märtsil 00:00), kuid enam pole transiidiks lubatud enda transport (eraauto või takso). Kuna transiit on vaja eelnevalt leppida kokku Leedu ametivõimudega, siis andke palun endast viivitamatult märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
  • Kui reisite tagasi läbi Läti: Lätist Eestisse saamiseks soovitame järgnevaid variante: a) sõita Riiast rongiga Lugažini (Valka lähedal), väljumised kl 10.34 ja 18.15 (esimese variandi puhul on võimalik istuda samal päeval ümber Valga-Tallinna rongide peale); b) võtta takso ja sõita sellega Eesti piirile Iklasse või Valka ning kutsuda endale sinna keegi (näiteks pereliige või sõber) vastu; c) võtta Riiast rendiauto ja tagastada see Tallinnas. Samuti peavad Lätti saabuvad ja transiidina läbivad Eesti kodanikud ja elanikud, sealhulgas kaubavedajad, ära täitma vastava ankeedi ja esitama selle Läti piirivalvele (ankeete jagab ka piirivalve).
  • Kui reisite tagasi läbi Taani: Kopenhaagen Kastrup ja Billundi lennujaamad on avatud. Võimalik ühendus Eesti ja Taani vahel on Lufthansaga läbi Frankfurti, aga viimast infot tuleb vaadata Lufthansa kodulehelt.
  • Meie andmetel peatab Turkish Airlines alates 27. märtsist kõik rahvusvahelised lennud, välja arvatud 5 marsruuti: Hongkong, Moskva, Addis Abeba, New York ja Washington. Hetkel läbi Türgi reisida soovijatele on oluline teada, et on suur tõenäosus, et isikuid, kes saabuvad nendest riikidest või on viibinud järgnevates riikides viimase 14 päeva jooksul, ei lubata Türgis asuva lennujaama transiittsooni või Türki siirduva lennuki pardale: Aserbaidžaan (Nahhitševan), Austria, Belgia, Hiina, Hispaania, Holland, Iisrael, Iraak, Iraan, Itaalia, Korea Vabariik, Kosovo, Mongoolia, Norra, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Saudi-Araabia, Taani, Ukraina.

Samuti alustab Hollandi lennufirma KLM alates 29. märtsist uusi liinilende Amsterdami järgnevatest sihtpunktidest: Atlanta, Abu Dhabi/Muscat, Bangkok, Delhi*, Dubai*,  Soul, New York, Osaka, Los Angeles, Lima*, Tokyo, Chicago, Mexico City, jm. (*-ga lennud alustavad peale 29. märtsi). Lisainfot leiate KLM-i kodulehelt.

Tagasi pöördumise võimaluste arutamiseks soovitame esmajärjekorras pöörduda palun lennufirma või reisikorraldaja poole, kellel on kõige uuemad andmed.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes