09.06.2020 Teisipäev

EMO koormus on järsult tõusnud

Suvehooaja algusega on regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna (EMO) koormus järsult tõusnud.

EMO koormus on tõusnud.
EMO koormus on tõusnud. Foto: pixabay

Pöördujate seas on ka COVID-19 nakkusohtlikke patsiente ning ooteajad on tavapärasest pikemad.

Viimase ööpäeva jooksul on regionaalhaigla EMO-sse saabunud 257 patsienti, nendest 80 on toodud kiirabiga. Erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novaki sõnul saabub tunnis kohati 6-7 kiirabi. "Suvehooaja algul traumade arv traditsiooniliselt kasvab ja seega suureneb järsult vältimatu abi koormus," ütles Novak. "Samal ajal satub EMO-sse endiselt ka COVID+ patsiente ja meil tuleb tagada nakkusohtu vältides paralleelselt COVIDpositiivsete ja COVIDnegatiivsete patsientide abistamine. See mõjutab ka töökorraldust ja kiirust."

Novaki sõnul oli näiteks eelmise ööpäeva EMO-sse isetulijate seas 48 patsienti, kes vajasid vaid üldarsti läbivaatust. "Selliste muredega on oma perearsti külastus õigem, eriti COVID-nakatumise jätkuva riski foonil, millele trend praegu viitab," märkis Novak.

EMO-s saavad raskes seisundis patsiendid abi eelisjärjekorras, eluohtliku seisundi puhul viivitamatult. Kergema murega patsientide ooteaeg on suurema EMO koormuse korral tavapärasest pikem. Novak paneb inimestele südamele, et kergema terviserikke korral tuleks esmalt broneerida aeg oma perearstile.

Kui pereõde siiski soovitab pöörduda EMO-sse, paluge elektroonset EMO-sse suunamist,

ütles Novak.

Kindlasti peab abi otsima, kui on tekkinud tugev, ängistav rinnakutagune valu, südamerütmihäired, tugev hingeldus, teadvuskaotushoog, verejooksud, jäsemete halvatus, kõnehäire, üle kolme päeva kestnud kõrge (üle 38,5) temperatuur, äge kõhuvalu. Vigastuste puhul luumurrud, haavad, põletused jm ohtlikud seisundid. EMO-sse pöördumine on põhjendatud ägeda haigestumise või vigastuse korral, mille puhul ravi viibimine võib seada ohtu patsiendi elu või põhjustada püsivat tervisekahjustust.

Kuigi haigestunud pereliige vajab toetust, ei tasuks tulla EMO-sse terve perega. Arukas oleks koju jätta lapsed, kuna erakorralise meditsiini osakonna ootesaalides võib viibida viirusinfektsioonidega patsiente, kes on potentsiaalseks nakkusallikaks kõikidele seal viibijatele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes