14.09.2023 Neljapäev

Andmekaitse ABC õppevideod

Andmekaitse inspektsiooni ja Euroopa Sotsiaalfondi koostöös on valminud andmekaitse ABC õppevideod.

Videote üldine eesmärk on tõsta andmekaitsealaseid teadmisi.
Videote üldine eesmärk on tõsta andmekaitsealaseid teadmisi. Foto: pixabay

Videote eesmärk on tutvustada nii andmetöötlejale kui ka andmesubjektile, mis on andmetöötlus ning kuidas andmetega ümber käia. Miks on vajalikud sellealased teadmised, kuidas saame enda andmeid paremini kaitsta ja kuidas peaksid andmetöötlejad andmetega ringi käima?

  • Andmekaitse ABC I video räägib andmekaitse vajalikkusest üldiselt. Mis on isikuandmed ja andmete töötlemine, kes on vastutav töötleja. Eesmärk on panna inimesi mõtlema andmetest, nende käsitlemisest ja jagamisest. Millega peaksime andmete avaldamisel või käsitlemisel arvestama. Tuletada meelde, et nõusoleku aluse andmete jagamisel on igal ühel õigus ise otsustada ja millega peaksime andmete avaldamisel või käsitlemisel arvestama.
  • II video räägib ja arutleb, miks on privaatsus oluline. Kas enda jagatud andmeid saab kustutada ja miks me peaksime andmeid kaitsma. Kes on andmesubjekt ja millised õigused annab isikuandmete kaitse üldmäärus (IKÜM) inimesele oma andmete kaitseks. Andmete jagamise üle on igaühel õigus ise otsustada ja millega peaksime andmete avaldamisel või käsitlemisel arvestama.
  • III video tutvustab isikuandmete töötlemise põhimõtteid ja selgitab, millega peab andmetöötleja arvestama andmete töötlemisel ja milliseid põhimõtteid IKÜM ette näeb. Video eesmärk on andmetöötlejaid kutsuda üles andmeid eesmärgipäraselt ja vastutustundlikult käsitlema. Rääkida vastutusest, mis andmetöötlejale lasub ning kuidas sellega toime tulla.
  • IV video räägib, millised on isikuandmete töötlemise õiguslikust alused. Mis üldse on õiguslik alus, kuidas on töötlemine reguleeritud ja mida peaksid andmetöötlejad ennekõike jälgima andmeid töödeldes. Eesmärk on andmetöötlejaid kutsuda üles andmeid eesmärgipäraselt ja vastutustundlikult käsitlema.
  • V video tutvustab andmete töötlemise erisusest avalikus sektoris. Kuidas avalik sektor andmeid töötleb? Miks ja milles leidub erisusi erasektoriga? Millist eesmärki kannab läbipaistev riigisisene andmete töötlemine?
  • VI video ehk õppevideote seeria viimane video, räägib andmekaitsespetsialisti vajalikkusest ja kes andmekaitsespetsialist üldse on. Eesmärk on juhtida tähelepanu, miks on andmekaitsespetsialisti üldse asutustel ja ettevõtetel vaja, milline on tema funktsioon ja kasutegur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255