31.03.2022 Neljapäev

Ühisavaldus: sõjapõgenikke tuleb tööturul kohelda võrdselt ja väärikalt

Putini režiimi sõjaline agressioon Ukraina vastu on sundinud miljoneid ukrainlasi oma kodumaalt lahkuma. Sõjapõgenike vastuvõtmine ja Venemaa sõjategevuse tagajärjel halvenenud globaalne majanduskeskkond mõjutavad oluliselt ka olukorda Eesti tööturul.

Sõjapõgenikele on tööd pakkunud juba paljud Eesti kaubandus-, teenindus- ja tööstusettevõtted, aga ka avaliku sektori asutused.
Sõjapõgenikele on tööd pakkunud juba paljud Eesti kaubandus-, teenindus- ja tööstusettevõtted, aga ka avaliku sektori asutused. Foto: pixabay

Sotsiaalministeerium 
Eesti Ametiühingute Keskliit 
Eesti Tööandjate Keskliit 
30. märts 2022

Ukraina sõjapõgenikud on Putini režiimi ohvrid ning peame kohtlema neid Eestis võrdselt ja väärikalt. Paljud neist otsivad Eestis tööd, et end ja oma perekonda ülal pidada. Sobiva töökoha leidmine aitab neil ka kiiremini ühiskonda integreeruda ning meie riigi arengusse panustada. Rõhutame, et sõjapõgenikele tuleb pakkuda Eesti elanikega võrdseid töötingimusi, sealhulgas nende oskustele ja võimetele vastavat õiglast töötasu. 

Sõjapõgenikele vajalikke avalikke teenuseid tuleb osutada võimalikult operatiivselt, koledustest räsitud inimesi asjata jooksutamata. Kõik peavad pingutama selle nimel, et sõjapõgenikud oleksid teadlikud oma õigustest, võimalustest ja Eesti tööturu reeglitest. Nii tööandjate kui põgenike parima hõive huvides on nende kvalifikatsiooni tuvastamine, et pakkuda kõige sobilikumat tööd. 

Valdav osa Eestimaa elanikest ja tööandjatest suhtub sõjapõgenikesse hästi ja abivalmilt. Tunnustame tööandjaid, kes pakuvad sõjapõgenikele tööd ning kõiki osapooli, kes aitavad inimesi sobivate töövõimaluste leidmisel. Sõjapõgenikele on tööd pakkunud juba paljud Eesti kaubandus-, teenindus- ja tööstusettevõtted, aga ka avaliku sektori asutused.  

Mõistame üheselt hukka teistest riikidest pärit töötajate ebavõrdse kohtlemise, pakkudes halvemaid töötingimusi või väiksemat töötasu, kui oleks samaväärse töö eest pakutud kohalikele inimestele. Toetame Tööinspektsiooni võimestamist, et ka üksikuid töötajate väärkohtlemise juhtumeid ennetada ja seaduserikkumisi ära hoida.  
Sotsiaalministeerium, Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Ametiühingute Keskliit kutsuvad üles kõiki tööandjaid, ametiühingute liikmeid ja teisi töötajaid suhtuma sõjapõgenikesse toetavalt ja inimlikult. Anname endast parima, et vältida töökollektiivides konflikte ja vastandumist!

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!