„Allkirjastasin koos USA rahandusministri Scott Bessentiga USA–Ukraina Taastamise Investeerimisfondi asutamise lepingu,“ teatas Svõrõdenko.
Ukraina ja USA lõid ühise investeerimisfondi loodusvarade arendamiseks võrdsetel alustel
Uudisteagentuur Bloomberg oli juba varem samal päeval teatanud, et Svõrõdenko on teel Washingtoni lepingut allkirjastama. Bloombergile teadaoleva dokumendi kohaselt on lepingu eesmärk võimaldada investeeringuid Ukrainas kaevandussektorisse, energeetikasse ning nendega seotud tehnoloogiatesse.
USA hinnangul aitab majanduslike huvide tugevdamine Ukrainas kaasa heidutuse loomisele, et vähendada riski uute Venemaa rünnakute puhkemiseks pärast võimaliku relvarahu sõlmimist. Svõrõdenko sõnul loovad Kiiev ja Washington ühise Ukraina Ülesehituse Investeerimisfondi, mille eesmärk on meelitada riiki globaalseid investeeringuid.
Ukraina uudisteagentuur UNIAN avaldas lepingu põhisätted, rõhutades eeskätt järgmist:
- Täielik omandiõigus ja kontroll jäävad Ukrainale.
- Ukraina riik otsustab, kust ja mida kaevandada. Maapõu jääb Ukraina omandisse.
- Tegemist on võrdse partnerlusega. Fond luuakse põhimõttel 50/50, kummalgi poolel ei ole ülekaalukat hääleõigust.
- Leping ei puuduta erastamisprotsesse ega riigiettevõtete juhtimist. Ettevõtted nagu Ukrnafta ja Energoatom jäävad riigi omandisse.
- Ukrainale ei teki USA ees võlakohustusi.
Lepingu rakendamine võimaldab suurendada mõlema riigi majanduspotentsiaali ning tugevdab strateegilist koostööd ja investeerimiskeskkonda. Dokument on kooskõlas Ukraina põhiseadusega ega muuda riigi Euroopa integratsiooni kurssi. See on ka oluline signaal rahvusvahelistele partneritele, et pikaajaline koostöö Ukrainaga on usaldusväärne.
Fondi rahastamine põhineb eranditult uutest litsentsidest saadavatel tuludel
„Räägime 50 protsendist vahenditest, mis saadakse pärast fondi loomist väljastatud uute litsentside alusel kriitiliste materjalide ning nafta- ja gaasiprojektide arvelt. Juba käivitatud projektide või olemasolevate eelarveallikate tulu fondi ei kuulu. Leping viitab selgelt edasisele strateegilisele koostööle,“ selgitas Svõrõdenko.
Fondi toimimiseks on vaja seadusandlikke muudatusi, kuid need on suunatud eelarveseadustiku täiendamisele. Lepingu peab ratifitseerima Ukraina parlament.
USA valitsus toetab uut fondi USA Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni (DFC) kaudu, aidates kaasata täiendavaid investeeringuid ja tehnoloogiat Ameerika Ühendriikidest, Euroopa Liidust ja teistest liitlasriikidest, kes toetavad Ukrainat võitluses Venemaa agressiooni vastu.
Lisaks sätestab leping maksusoodustused: fondi tulusid ja sissemakseid ei maksustata ei USA-s ega Ukrainas, et investeeringud oleksid võimalikult tulusad.
Kõnelused lepingu üle kestsid mitmeid kuid. Algne plaan oli dokument allkirjastada juba veebruaris president Zelenskõi Washingtoni visiidi ajal, kuid Valges Majas tekkinud vaidluse tõttu jäi see tookord allkirjastamata. Hiljem tehti lepingusse mitmeid täiendusi ja muudatusi, mis lõpuks viisid eduka allkirjastamiseni.