Registreeritud töötute määr on suurim Ida-Virumaal – 11,1 protsenti. Töötukassa sealse osakonna juhataja Anneki Teelahk leiab, et töötuhüvitiste korra muutmine on hea: raputab inimesed tardumusest ja innustab tööd leidma, mille heaks on töötukassa just Ida-Virus märkimisväärselt panustanud, kirjutab Postimees.
„Üks põhjus, miks inimesed meil pikalt arvel on – nad on toetuste lõksus,“ selgitas Teelahk. „Näeme järjest rohkem, et terved pered on meil arvel.“
Mitte kõik töötud ei vaja kala – mõni vajab hoopis õnge
Teelahk ütles, et eelmisel aastal pikaajaliste töötute seas läbiviidud uuringu järgi nimetasid pikaajalised töötud põhjustena probleeme tervisega ja kehva eesti keele oskusega. Samas oli aga ka neid, kes tunnistasid, et töötavad mitteametlikult, või siis elavad elukaaslase teenistusest lahedalt ära.
„Töötukassa ei ole karistusorgan, meie ülesanne on aidata inimesel leida töö ja tööandjal leida endale töötaja,“ märkis Teelahk.
„Teeme kõik, et inimest toetada, abistada ja innustada selleks, et ta leiaks töö või saaks tööle lähemale. Uuring näitab, et igal pool pole see „kala“ õige asi, mis tuleb inimesele anda. Tuleks anda õng. Olen alati olnud seda meelt, et aktiivsed meetmed aitavad.“
Töötuna on Ida-Virumaal 15. mai seisuga arvel 6849 inimest. „Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on 529 töötut vähem,“ kiitis Teelahk. „See on tulnud sellest, et teeme iga päev oma tavalist tööd.“
Ta avaldas lootust, et korralik raputus töötukindlustushüvitiste korras ehk innustab toetuste lõksus olijaid tööle minema.