21.07.2020 Teisipäev

Tööandja ei peaks tegema kohtutäituri tööd tasuta

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda kaardistas liikmetelt saadud tagasiside põhjal ettevõtjate mured täitemenetluse regulatsioonis. Peamiste muredena näevad ettevõtjad enammakstud summade tagastamise kiirust ja võlgnikust töötaja töötasu arestimisakti täitmist.

Kui ühel töötajal on mitu võlgnevust, peab tööandja lisaks jälgima, millises järjekorras nende võlgnevuste katteks raha kandma peab.
Kui ühel töötajal on mitu võlgnevust, peab tööandja lisaks jälgima, millises järjekorras nende võlgnevuste katteks raha kandma peab. Foto: pexels

Töötaja töötasu arestimisakti täitmine on keeruline ja kulukas

Kui kohtutäitur saadab tööandjale töötaja palga arestimise akti, peab tööandja hakkama arvutama, kui suur osa töötaja töötasust tuleb kinni pidada ning tegema ülekande kohtutäituri arvelduskontole. Kui ühel töötajal on mitu võlgnevust, peab tööandja lisaks jälgima, millises järjekorras nende võlgnevuste katteks raha kandma peab.

Sisuliselt võib öelda, et tööandja osutab kohtutäiturile arestimisakti alusel tasuta võla sissenõudmise teenust, ütleb koda. See on ettevõtja jaoks keeruline ja kulukas, mistõttu tuleks kohustust muuta. Näiteks võiks tööandja saada arestimisakti täitmise eest teatud tasu või tuleks arestimisakti täitmist tööandja jaoks oluliselt lihtsustada (võimalusel näiteks nii, et tööandja kannab kogu töötasu võlgniku pangakontole ning teavitab täiturit, millisele kontole raha kanti, edaspidine jääb võlgniku ja täituri vaheliseks asjaajamiseks).

Arestimisakt on vormistatud keeruliselt

Lisaks peavad ettevõtjad kohtutäituri poolt saadetavat arestimisakti vormilt ja sisult keeruliseks. Et ettevõtja saaks keskenduda oma äritegevusele, mitte võlgnevuste sissenõudmisele, võiksid kohtutäiturid koostada ja vormistada arestimisakti tööandja jaoks võimalikult lihtsalt. Tähtis on see, et oleks selgelt arusaadav, mida ja millises järjekorras kinni pidama peab ning konkreetselt, mis summad ja kuhu kanda tuleb.

Kohtutäiturilt raha tagasisaamine ja kontode arestist vabastamine on aeganõudev

Ettevõtjad on seisukohal, et juhul, kui kohtutäiturile on võlgniku pangakontodelt või töötasult laekunud ettenähtust rohkem raha, siis selle tagasisaamine peaks olema tänasest lihtsam ja kiirem. Näiteks, kui ettevõtjal arestitakse täitemenetluse alguses korraga kõik pangakontod ja selle tulemusena kantakse kohtutäituri arvele võlgnevusest oluliselt suurem summa, siis selle summa tagasisaamine on täna ettevõtjale tülikas ja aeganõudev. Enamlaekunud summa tagasisaamiseks tuleb ettevõtjal koostada ja esitada täiturile eraldi avaldus, millele täitur siis teatud aja jooksul reageerima peab.

Seaduses tuleks täpselt paika panna, millise aja jooksul tuleb võlgnikule tagastada enamtasutud summa. Seejuures peaks aeg olema võimalikult lühike, nt ühe tööpäeva jooksul enamtasutud summa laekumisest arvates.

Lisaks peavad ettevõtjad oluliseks, et pangakontode arestist vabastamine toimuks kiiremini kui kolme tööpäeva jooksul. Nii saaks ettevõte normaalselt edasi toimida ja ei tekiks uusi võimalikke võlgnevusi.

Kaubanduskoda tegeleb ka edaspidi ettevõtjate täitemenetluse regulatsiooni puudutavate muredega, mh teeb koostööd Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Kojaga, et muredele lahendused leida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes