08.10.2015 Neljapäev

Swedbank: jätkuv palgatõus võib märgatavalt tõsta tööpuudust

Swedbanki krediidiportfelli valdkonnajuht Urmas Simson ütles neljapäeval Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil, et praegune 5-protsendine iga-aastane palgatõus võib tööpuuduse tõsta kiiresti kuni 10 protsendini.

Tänavu teises kvartalis langes tööpuuduse määr 0,5 protsendipunkti
Tänavu teises kvartalis langes tööpuuduse määr 0,5 protsendipunkti Foto: PM

"Samas on väga raske hinnata, missugune saab palgaralli jätkumisel olema Eesti tööpuuduse määr. Aeg-ajalt jääb mulje, et palgakasvu jätkumise puhul liigub tööpuuduse määr kiiresti 8-10 protsendilisse vahemikku," rääkis Simson konverentsil palkade dünaamikat käsitlevas ettekandes.

Simson tõi välja, et teisalt uudised selle kohta, et taas mõni uus põhjamaade ettevõte soovib siin tegevust alustada, paneb teda tööpuuduse suurenemises kahtlema.

"Siiski on põhjust arvata, et jätkuv üle 5-protsendine palgakasv teeb olemasolevatele ettevõtetele rohkem liiga, kui uusi töökohti asemele tuleb," märkis Simson BNS-i teatel.

Tänavu teises kvartalis langes tööpuuduse määr 0,5 protsendipunkti 6,5 protsendile. "Veel üks-kaks aastat tagasi ei oleks ma uskunud, et Eestis tööpuuduse määr alla 8 protsendi langeb," rääkis Simson.

Simsoni sõnul usuti, et eksportijad hakkavad pigem raskuste tõttu tööjõudu vähendama, kui siseturg buumi tippu jõuab. "Tegelikult on eksportöörid suutnud hõivet hoida."

"Samas 8-10 protsenti tööpuudust poleks isegi nii halb. Töö kaotajatele on see muidugi halb, kuid majanduse keskkonnale tervikuna ehk nii väga mitte," lisas Simson.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes