25.05.2023 Neljapäev

Metallitööstus – ohtlikud masinad, kemikaalid ja müra

Tööinspektsioon viis veebruaris ja märtsis läbi tööelu parendamiseks ja tööõnnetuste ennetamiseks sihtkontrolli metallitööstuse ettevõtetes.

Sihtkontrolli raames ühtegi väljaõppeta töötajat ei leitud, kuid kirjalik väljaõppe registreerimine oli paljudel ettevõtetel tegemata.
Sihtkontrolli raames ühtegi väljaõppeta töötajat ei leitud, kuid kirjalik väljaõppe registreerimine oli paljudel ettevõtetel tegemata. Foto: pixabay

Kokku kontrolliti 118 ettevõtet, puudusi leiti kokku 598 ja ettekirjutusi koostati 57 ettevõttele.

Tööinspektorid kontrollisid metallitööstusega tegelevaid ettevõtteid üle Eesti. Ühele objektile kontrolli tegema minnes kõnetati objekti juhatajat. Koos vaadati ettevõtte territooriumil ringi. Milliseid puuduseid tööinspektori märkas? 

Inspektor pildistas tahvelarvutiga probleemkohad üles ja küsis pidevalt täpsustavaid küsimusi. „Kas töötajad on juhendatud ja välja õpetatud? Kas esmaabivahendid on olemas? Milliseid isikukaitsevahendeid selle masinaga kasutama peab?“

Erilist tähelepanu pöörati sihtkontrolli käigus töökeskkonnariskianalüüsile, selle vastavusele tegelikkusega, ohumärgistuse olemasolule, isikukaitsevahendite kasutamisele ja hoiustamisele, esmaabivahendite olemasolule ning töövahendite ohutusele.

Isikukaitsevahendid

Esimese asjana märkas tööinspektor, et kuulmiskaitsevahend on masina kõrval ja kaetud tolmuga.

Tööandjal tuleb anda töötajale isikukaitsevahendid ning korraldada nende hooldus ja puhastus oma kulul. Selleks, et isikukaitsevahendid ei kaotaks oma kaitseomadusi ja ei määrduks, tuleb neid kasutusvabal ajal hoida selleks ette nähtud kohas, näiteks eraldi ruumis, kapis, sahtlis või karbis.

Lisaks tuleb isikukaitsevahendite kandmise kohustust ka viidata. Näiteks turvajalatsite kandmise kohustusmärk paigaldada sinna, kus toimub sisenemine puhkeruumist töökotta. Sihtkontrolli käigus esines ka ettevõtteid, kes ei olnud väljastanud töötajale vajalikke isikukaitsevahendeid.

Masinad ja väljaõpe

Aastal 2022 registreeriti Eestis 3710 tööõnnetust, millest 379 juhtus metallitööstuses. Tihti juhtub tööõnnetusi masina kasutamisel. Kontrolli kaotamisest võivad tekkida väga tõsised ohuolukorrad, mille tulemuseks on tööõnnetus, halvimal juhul ka töösurm. Tööinspektor pööras tähelepanu, et masinad oleks varustatud kaitseseadistega, kontrollitud ja nende ohutu kasutamine töötajatele tutvustatud.

Tööandja peab töökohal läbi viimaväljaõppe, et töötaja oskaks töövahendit õigesti kasutada ja teaks ohutuid töövõtteid. Väljaõppe toimumise kuupäev ja sisu tuleb ka kirjalikult registreerida. Tööinspektor palus tööl olevate töötajate väljaõppe toimumise tõestamiseks ka dokumente, istus laua taha ja veendus korrektsuses.

Väljaõppe registreerimisega on tööandjal võimalus vajaduse korral, näiteks kui juhtub tööõnnetus, tõendada, et töötajale on vajalik väljaõpe töökohal korraldatud ja töötaja on omandanud töökohal ohutud töövõtted. Sihtkontrolli raames ühtegi väljaõppeta töötajat ei leitud, kuid kirjalik väljaõppe registreerimine oli paljudel ettevõtetel tegemata.

Silmadušš

Järgmisena märkas tööinspektor, et puudub silmadušš või asukoht on olemas, kuid tühi. Metallitööde käigus võib töötaja silma sattuda võõrkeha, mistõttu on oluline, et vajadusel saaks silmi loputada silmadušiga (silmaloputusvahendiga). Silmaduši asukoht tuleb märgistada asjakohase ohutusmärgiga.

Esmaabi

Tööinspektor leidis objektilt esmaabikapi, kuid sisse vaadates nägi, et see on tühi. Kahjuks pole esmaabi kapist üksi kasu, sest hädaolukorras vahendite otsimine ei aita olukorrale kaasa. Seega tuleb veenduda, et esmaabikapp ka täidetud oleks.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks saab öelda, et Eesti ettevõtetes on häid töökeskkondi varasemast rohkem, kuid on ka arenemisruumi. Sihtkontroll aitas loodetavasti parendada kontrollitud ettevõtete töökeskkonda.

Tööinspektsioon soovitab sihtkontrolli tulemuste põhjal tööandjatel tähelepanu pöörata järgmisele.

  • Hoidke töökeskkonnariskianalüüs vastavuses töökeskkonnaga;
  • Registreerige tööle asunud töötaja juhendamised ja väljaõpped kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis;
  • Kontrollige regulaarselt, kas tööprotsessis kasutatavatel töövahenditel on vajalikud kaitseseadised ja kas need on töökorras;
  • Märgistage ohutusmärkidega töökohtade ohualad, kus on kohustuslik kasutada isikukaitsevahendit;
  • Varustage töötajad vajalike isikukaitsevahenditega; tagage, et neid kasutataks ohtliku töö algusest töö lõpetamiseni ning oleks olemas koht nende hoidmiseks ja hooldamiseks;
  • Hoidke nähtaval kohal esmaabiandja nimi ja telefoni number ja hädaabi number 112; kontrollige regulaarselt, kas esmaabivahendid on olemas.
Tööandjatele pakub tööinspektsioon tasuta võimalust kutsuda oma ettevõttesse konsultant, kes annab nõu, kuidas luua ohutu ja tervist hoidev töökeskkond. Soovi korral palutakse kirjutada aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference