11.04.2022 Esmaspäev

Kas lapsepuhkust võetakse töö- ja või kalendripäevades?

Kuidas ma saan järjest kasutada 10 päeva lapsepuhkust? Kas lapsepuhkust võetakse töö- ja või kalendripäevades?

Lapsepuhkusele on õigus mõlemal vanemal kümme tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni.
Lapsepuhkusele on õigus mõlemal vanemal kümme tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Foto: pixabay

Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: 

Lapsepuhkusele on õigus mõlemal vanemal kümme tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni.

Riigipüha ega nädalavahetus ei ole töötaja tööpäevad ja nendel päevadel lapsepuhkust kasutada ei saa. Näiteks kui töötaja töötab tavalise täistööajaga ja soovib kasutada 10 tööpäeva lapsepuhkust järjest, siis peaks ta märkima lapsepuhkuse päevadeks 11-14.04, 18-22.04 ja 25.04.

Summeeritud tööaja arvestuse puhul, kui graafik on juba koostatud, saab töötaja kasutada lapsepuhkust graafikujärgsetel tööpäevadel.

Sotsiaalkindlustusameti iseteenindus võimaldab puhkust planeerida kõigile kalendripäevadele, seetõttu peaks töötaja ise teadma, et lapsepuhkust kasutatakse ainult tööpäevadel. Kui töötaja on siiski SKA iseteeninduses märkinud lapsepuhkuse päevadeks ka vabad päevad, siis tuleb tööandjal töötajale selgitada, kuidas lapsepuhkust kasutada ja planeerida saab.

Kui tööandjal on alust puhkuse andmisest keelduda, esitab ta viie päeva jooksul SKA-le e-kirja teel teavituse. SKA edastab töötajale info puhkuse andmisest keeldumise kohta. Kui töötaja planeerib lapsepuhkuse oma puhkepäevale, siis see on üks puhkuse andmisest keeldumise alus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!