02.05.2022 Esmaspäev

Lapsepuhkusele vaid asendaja olemasolul? Esile tõstetud

Tööandja lükkas minu lapsepuhkuse avalduse tagasi, öeldes, et mulle ei ole sel ajal asendajat. Kas ta tohib seda teha? Kelle kohustus on leida asendaja?

Tööandja võib keelduda lapsepuhkuse andmisest vaid piiratud juhtudel.
Tööandja võib keelduda lapsepuhkuse andmisest vaid piiratud juhtudel. Foto: pixabay

Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Tööandja võib keelduda lapsepuhkuse andmisest vaid piiratud juhtudel:

  1. töötaja taotleb lapsepuhkust vabadel päevadel - lapsepuhkust saab võtta vaid töötaja tööpäevadel;
  2. töötaja on märkinud puhkuse ajakavasse lapsepuhkuse, ent taotleb seda Sotsiaalkindlustusametist hoopis teisel ajal - tööandja ei pea sellega nõustuma, sest ajakavasse kantud puhkusi saab muuta vaid poolte kokkuleppel;
  3. tööl tekib ettenägematu oluline töökorralduse hädavajadus, eelkõige kahju tekkimise oht (kohtupraktika kohaselt nt tööandja maksejõuetuse vältimine saneerimismenetluse korral);
  4. töötaja teatab puhkuse kasutamisest ette vähem kui seadus nõuab, s.o üldjuhul vähemalt 14 kalendripäeva, kuid erandjuhtudel vähemalt 30 kalendripäeva. Loe pikemalt etteteatamise tähtaegadest.

Seega kui töötaja on lapsepuhkuse saamiseks avalduse esitamisel seadusest tulenevad nõuded täitnud, ei saa tööandja lapsepuhkuse andmisest keelduda. Asendaja tuleb leida tööandjal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!