19.01.2018 Reede

HKScan: streigi võimalikku mõju on raske hinnata

HKScani hinnangul on praegu veel keeruline hinnata Rakvere Lihatööstuses plaanitava streigi võimalikku mõju, sest ei ole selge streigi lõppkuupäev ega ka streikijate täpne arv.

"HKScan Estonia on streigiteate kätte saanud, hetkel tutvume sellega ning kujundame lähiajal oma seisukohad. Esmapilgul tundub, et meil on vaja küsida streigiteate osas täpsustusi," ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere pressiteate vahendusel.

"Praegusel hetkel on ebaselge, kui pikalt streik kestab ning kas streigiga on hõlmatud vaid veidi üle 2 protsendi töötajatest, kellega pidasime läbirääkimisi detsembri keskpaigani, või on hõlmatud rohkem töötajaid. Seetõttu on raske hinnata streigi võimalikku mõju," lisas ta.

"Tööandja jaoks on streigiteade kahetsusväärne, kuna ettevõte tegi aasta viimastel kuudel mitmeid olulisi ning ka rahaliselt suuri otsuseid, mis aitavad kaasa parema töökeskkonna ja rahulolu loomisele. Samuti otsustasime selle aasta teises kvartalis kogu ettevõtte palgafondi 5 protsendi võrra suurendada," märkis Mere.

Industriaal- ja Metallitöötajate Ametiühingute Liit (IMTAL) saatis reedel Soome HKScan kontserni kuuluvale Rakvere Lihakombinaadile streigiteate, mille järgi algab kombinaadi töötajate streik 6. veebruaril kell 7.30 ja kestab tähtajatult.

Streigiga nõuavad Rakvere Lihakombinaadi töötajad tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra alates 1. veebruarist 2018 ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist 2018. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudeta, teatasid ametiühingud.

"Toetusstreigina on ka teised tsehhid sinna liitunud," ütles Rakvere Lihakombinaadi ametiühingu usaldusisik Andrus Saaremägi Postimehele. "Osaliselt ikkagi jätkatakse ka tööd, aga edaspidi ei tea, sest see on tähtajatu."

Rakvere lihakombinaadi tapamaja töötajad nõudsid möödunud aastal alanud palgavaidluses esialgu põhipalga 100-protsendilist tõusu. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.

Rakvere lihatööstuse tapamaja 64 töötajast 27 korraldasid oktoobris tööseisaku, millega nõuti kõrgemat töötasu. Tööseisaku tõttu vallandati kolm töötajat.

Tööseisakuga tööandjalt kõrgemat töötasu nõudnud Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad pöördusid töötüli lahendamiseks ka riikliku lepitaja poole, kes ei suutnud vaidlevaid pooli lepitada.

HKScan on Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuulub HKScani kontsernile Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!