12.07.2021 Esmaspäev

EAS avas uue rakendusuuringute programmi 10-miljonise rahastusvooru

Täna avas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) uue toetusvooru rakendusuuringu projektide elluviimiseks; toetuse lisaeelarve on 10 miljonit eurot.

 Toetuse miinimumsumma on 100 000 eurot ja maksimum 2 miljonit eurot projekti kohta.
Toetuse miinimumsumma on 100 000 eurot ja maksimum 2 miljonit eurot projekti kohta. Foto: pixabay

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Andres Suti sõnul on ettevõtete innovaatiline arendustegevus majanduse seisukohast märkimisväärse tähtsusega.

"Eesti ei ole odava tööjõu maa ja kui me tahame, et meie ettevõtted rahvusvahelises konkurentsis püsiksid, siis tuleb ka riigil soodustada teadmusmahukate toodete ja teenuste arendamist," ütles Sutt pressiteate vahendusel.

Ta lisas, et seda tuleb eelkõige teha selleks, et ettevõtted ise hakkaksid investeerima järjest enam uutesse arendusprojektidesse ja näeksid selle pikaajalist kasutegurit, toonitades, et just see on EAS-i rakendusuuringute programmi eesmärk.

EAS-i juhatuse esimehe Peeter Raudsepa sõnul on rakendusuuringute programm väga hästi käima läinud. "Lisaks rahastusele on väga oluline roll ka nõustamisel ning programmi esimese tegutsemisaasta jooksul on EAS-i poole arendusplaanide nõustamiseks pöördunud üle 170 ettevõtte," märkis ta.

Suurema osa moodustavad juba tegutsevad töötleva tööstuse ja IKT sektori ettevõtted, kuid oluline osa on ka alustavatel ettevõtetel ja idufirmadel,

ütles Raudsepp.

"Ootuspäraselt on kõige rohkem digiarenduste ja digitaliseerimise projekte. Samuti on palju lahendusi kriisist kiiremaks väljatulemiseks ja COVID-i vastu võitlemiseks ning esile saab tõsta ka erinevaid toidutehnoloogia projekte," tõi Raudsepp välja.

Juhatuse esimees selgitas, et toidusektoris on tugev arendusprojektide kultuur ja hästi toimiv arendustegevuse tugisüsteem nagu näiteks Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse näol.

Rakendusuuringute toetust on saanud näiteks Chemi-Pharm COVID-viiruse vastase toote arendamiseks, Cleveron uudsete pakirobotite väljatöötamiseks, E-Agronom põllupidajaid nõustava tehisintellekti ning Estiko Plastar taaskasutatavate plastikpakendite loomiseks.

Uus taotlemine avati täna, 12. juulil, ning see kestab kuni 10. septembrini. Taotluse esitamisele eelneb kohustuslik eelnõustamine ning eelhinnangu saamiseks saab projektiplaane esitada kuni 30. augustini.

Taotlemine toimub vooruliselt ehk kõik esitatud taotlused hinnatakse ära ning selle tulemusel tekib pingerida, mille alusel projekte taotlusvooru eelarve piires rahastatakse. Toetuse miinimumsumma on 100 000 eurot ja maksimum 2 miljonit eurot projekti kohta.

Rakendusuuringute programm pakub ettevõtjale teadmusmahukate arendusprojektide juures lisaks kaasrahastamisele ka nõustamist. Näiteks aitavad EAS-i eksperdid ettevõtjal oma arendusideed vastu turutrende peegeldada ning vajadusel leida sobiv teadus- ja arendustegevuse teenuse pakkuja.

Samuti saab nõu intellektuaalomandi kaitsmise teemadel ning aidatakse leida erinevaid rahastusvõimalusi – näiteks rahvusvahelistest toetusprogrammidest, nagu Horizon või Eurostars. Lisaks on EAS-i toel võimalik osaleda Euroopa Kosmoseagentuuri või Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni hangetel.

Rakendusuuring on esmakordne uuring uue teadmise saamiseks, millel on kindlaks määratud praktiline rakendus ja tellija, kes kasutab uuringust saadud uut teadmist ärilisel eesmärgil. Projekti võib teha ettevõtte siseselt või kaasata teadus- ja arendustegevuse partner Eestist või välismaalt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!