09.04.2018 Esmaspäev

Transiidikeskuse ja ametiühingute vaidlus sunnib seadusi muutma

Sotsiaalministeerium tahab kiireloomuliselt muuta ametiühingute ja kollektiivse töötüli lahendamise seadusi, põhjuseks Transiidikeskuse ja ametiühingute vaidlus, milles jäi kaotajaks tööinspektsioon.

Nii ametiühingute seadusesse kui ka kollektiivse töötüli lahendamise seadusesse lisatakse juriidilise isiku vastutust reguleerivad sätted, mida kehtivas regulatsioonis ei ole ning mille tõttu Transiidikeskuse kaasuses ametiühingute seaduse rakendamisega probleemid tekkisid.

Seadusemuudatus tagab, et ametiühingute seaduses ja kollektiivse töötüli lahendamise seaduses sätestatud kohustuste rikkumise korral on võimalik võtta vastutusele ka juriidilist isikut. Riigikogu on vastava eelnõu algatanud, kirjutas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski .

Riigikohus jättis märtsis rahuldamata tööinspektsiooni kaebuse ja tühistas Transiidikeskusele määratud trahvi, kuna kehtivates seadustes on vastutuse sätted formuleeritud ühelõikelisena ja neis ei sisaldu viidet juriidilise isiku vastutusele. Vastutusele saab võtta üksnes füüsilist isikut, kes on tööandja.

Seepeale pöördus sotsiaalministeeriumi poole Eesti Ametiühingute Keskliit, juhtimaks tähelepanu vajadusele tagada Eestis parem ühinemisvabaduse ja laiema tööõiguse jõustamine.

„Peame kahetsusväärseks olukordi, kus töösuhte pooled ei järgi kehtivat õigust ja takistavad sellega sotsiaaldialoogi toimimist ning piiravad töötajate ühinemisvabaduse teostamist. Ühinemisvabadus on põhiseadusega kaitstav õigushüve ning selle õigushüve teostamise piiramine on taunitav,“ märkis Ossinovski ametiühingutele saadetud vastuses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!